Homeآموزشآموزش عکاسیآموزش تغییر اندازه‌ صحیح تصاویر بدون افت کیفیت

آموزش تغییر اندازه‌ صحیح تصاویر بدون افت کیفیت

برای مثال، اندازه عکس در ثبت‌نام‌های سازمانی اداری غالباً باید ۴۰۰ × ۳۰۰ پیکسل و حجم حداکثر ۷۰ کیلوبایت باشد. از سویی دیگر، با گستردگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، تلگرام، پینترست، یوتیوب، لینکدین و… استفاده از تصاویر با اندازه‌های متفاوت می‌تواند روی خروجی مؤثر باشد.

در مثال اینستاگرام، در ابتدای راه‌اندازی این شبکه اجتماعی تمام تصاویر حالت مربع داشتند؛ اما اکنون برای نمایش عکس‌ها با کادر Landscape باید حداقل ابعاد ۵۶۶ × ۱۰۸۰ پیکسل را رعایت کرد یا اگر می‌خواهید عکس با کادر پرتره بارگذاری کنید بهترین ابعاد ۱۳۵۰ × ۱۰۸۰ پیکسل خواهد بود و در عکس‌ها با کادر مربع نیز همان اندازه تصویر ۱۰۸۰ × ۱۰۸۰ توصیه می‌شود.

البته رعایت نکردن این ابعاد آن طور نیست که اجازه فعالیت به کاربر داده نشود یا عکس بارگذاری نشود، زیرا در صورتی که کاربر تصویری بارگذاری کند که عرض آن بیشتر از ۱۰۸۰ پیکسل است، اینستاگرام به‌طور خودکار، اقدام به تغییر اندازه عکس می‌کند؛ اما هر حرفه‌ای اصول خود را دارد و برای موفقیت بیشتر در اینستاگرام کسب‌وکارها یا عکاسان حرفه‌ای باید از این حداقل‌ها و حداکثرها تبعیت کنند.

علاوه‌براین، شاید زمانی بهترین اندازه تصویر که در اینترنت بیشترین کاربرد را داشت وضوح ۵۰۰ پیکسلی بود؛ اما در حال حاضر توصیه می‌شود برای بهتر پذیرفته شدن در دنیای وب از نظر کاربران یا حتی از نظر تخصصی، وضوح حداقلی ۱۲۰۰ پیکسل یا بالاتر رعایت شود؛ اما تغییر اندازه عکس چگونه باید انجام شود تا کیفیت تصویر تحت‌الشعاع قرار نگیرد؟

اندازه تصویر

پیش‌ از هرچیز اجازه دهید توضیح مختصری درباره مفاهیم مشخصات عکس داشته باشیم. ابعاد یا اندازه در عکس همان‌طور که از نامش می‌توان حدس زد، اندازه طول و عرض تصویر را می‌گویند. این مؤلفه را می‌توان با اینچ، سانتی‌متر یا پیکسل مشخص کرد، برای مثال، عکس‌های پرسنلی که تاکنون تقریباً همه‌ی ما با آن سروکار داشته‌ایم، ابعاد ۴ × ۳ سانتی‌متر دارند یا عکس‌هایی که در آلبوم خانوادگی نگهداری می‌کنیم در اکثر موارد و به‌طور معمول ابعاد ۴ × ۶ اینچی دارند.

پیکسل

دو مفهوم درباره رزولوشن وجود دارد که هردو نقطه اشتراکی دارند و آن پیکسل است؛ بنابراین، قبل از توضیح درباره آن دو بهتر است به پیکسل پرداخته شود.

قطعاً تاکنون پیکسل را به‌خصوص در مشخصات گوشی هوشمند یا دوربین عکاسی، زیاد شنیده‌اید. حال، پیکسل چیست؟ عکس دیجیتالی از اجزای بسیار کوچک‌تری تشکیل می‌شود. درواقع، اگر در هر عکس دیجیتالی که دارید به‌اندازه کافی زوم کنید، بافت موزاییک‌مانندی خواهید دید که از کنارهم قرار گرفتن قطعات بسیار کوچک تشکیل می‌شود و در عکاسی به هر قطعه‌ی کوچک پیکسل می‌گویند.

هر پیکسل اطلاعات رنگی خاصی را در خود ذخیره می‌کند تا به‌نمایش درآورد. کلمه Pixel از ترکیب دو کلمه Pictures و Element تشکیل شده که Pictures به صورت مخفف pics و element نیز به صورت مخفف el درآمده است. با‌این‌حال، شاید جالب باشد بدانید که اولین بار کلمه‌ی pix در سال ۱۹۳۲ در مجله ورایتی (Variety) به‌کار رفت؛ اما کلمه Pixel برای نخستین بار در سال ۱۹۶۵ مورد استفاده قرار گرفت.

رزولوشن

برای درک مفهوم رزولوشن باید تعداد پیکسل‌ها و تراکم پیکسل‌ها را تعریف کرد. اولین نوع رزولوشن به تعداد پیکسل‌ها در اندازه عکس اشاره دارد. به‌منظور محاسبه رزولوشن تصویر مانند محاسبه مستطیل فقط باید طول و عرض را درهم ضرب کرد و مساحت را بدست آورد.

برای مثال، اگر عکسی درنظر بگیریم که ضلع افقی آن ۴٬۵۰۰ پیکسل باشد و ضلع عمودی آن ۳٬۰۰۰ پیکسل، در مجموع عکس از ۱۳٬۵۰۰٬۰۰۰ پیکسل تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه این عدد بسیار بزرگ است و عملاً استفاده از آن ممکن نیست، راهکاری ارائه شد که می‌توان آن را تقسیم به میلیون کرد تا از پیشوند مگا در کنار پیکسل استفاده کنیم و عدد ۱۳٬۵۰۰٬۰۰۰ را تبدیل به ۱۳٫۵ مگاپیکسل کنیم.

درمقابل، تراکم پیکسلی وجود دارد که نوع دیگری از رزولوشن را تعریف می‌کند. به‌‌عبارت‌دیگر، تراکم پیکسلی به نوع توزیع مجموع پیکسل‌ها در عکس دلالت دارد. اکنون رزولوشنی که با dpi یا ppi نشان داده می‌شود مقدار dots per inch (نقاط در اینچ) یا pixel per inch (پیکسل در اینچ) است. بنابراین، اگر مقدار ۹۶ dpi درنظر بگیریم یعنی در آن عکس ۹۶ پیکسل در هر اینچ گنجانده شده است و ۳۰۰ dpi نیز به‌معنی گنجاندن ۳۰۰ پیکسل درهر اینچ خواهد بود.

اندازه نهایی تصاویر به رزولوشنی که در تنظیمات انتخاب می‌کنیم بستگی دارد. برای مثال، اگر عکس ۳۰۰۰ × ۴۵۰۰ پیکسلی را در تراکم پیکسل ۳۰۰ dpi تنظیم کنیم با اندازه ۱۰ × ۱۵ اینچ چاپ می‌شود‌؛ اما اگر آن را روی ۷۲ dpi قرار دهیم با اندازه ۴۱٫۶ × ۶۲٫۵ اینچ چاپ خواهد شد.

طبق مثال، باوجود اینکه اندازه چاپ تغییر کرد؛ اما اندازه تصویر (فایل عکس) تغییر داده نشده است و فقط پیکسل‌های موجود مجدداً سازماندهی شدند. مثلاً یک بند کشی را در نظر بگیرید. بدون ایجاد تغییر در ترکیب بند و افزودن یا بریدن بخشی از بند کشی، می‌توان آن را کشید یا جمع کرد.

انتخاب اندازه عکس

در ابتدای امر باید بدانید که عکس را برای چه هدفی می‌خواهید؟ آیا قرار است آن را به‌صورت دیجیتالی نگهداری کنید یا در اینترنت به‌اشتراک بگذارید یا قصد دارید آن را چاپ کنید؟ زیرا، با توجه به هدفی که برای عکس تعیین می‌کنید حداکثر میزان تراکم پیکسل اهمیت خواهد داشت.

مثلاً اگر قصد دارید عکس را در حساب کاربری شبکه اجتماعی بارگذاری کنید، تنظیمات را روی ۷۲ dpi قرار دهید؛ اما چنین مقداری برای چاپ عکس مناسب نخواهد بود. بنابراین، اگر قصد چاپ کردن عکس را دارید باید این عدد بین ۳۰۰ و ۳۵۰ dpi قرار بگیرد تا کیفیت چشم‌نوازی در خروجی شاهد باشید.

فراموش نکنید که هر مانیتور و پرینتری تفاوت‌های جزئی نیز در رزولوشن خواهد داشت. برای مثال، اگر قرار باشد عکسی را با ابعاد ۱۰ × ۸ اینچ چاپ کنید. باید عکس شما تعداد ۸ × dpi ۳۰۰ برابر با ۲۴۰۰ پیکسل و ۱۰ × dpi ۳۰۰ برابر با ۳۰۰۰ پیکسل داشته باشد که به‌بیانی دیگر می‌شود: ۳۰۰۰ × ۲۴۰۰ پیکسل و هر عکسی بزرگ‌تر از این ابعاد فقط فضای حافظه را اشغال می‌کند. حالا سراغ پاسخ به پرسش اول برویم، روش تغییر اندازه عکس بدون افت کیفیت چگونه است؟

تغییر اندازه عکس با فتوشاپ

برای تغییر اندازه عکس با فتوشاپ بعد از اجرای فتوشاپ و بازکردن عکس در آن طبق مراحل زیر پیش بروید.

مرحله اول: در نوار منو بالا سمت چپ روی Image بزنید تا گزینه های آن باز شود و سپس روی گزینه Image Size کلیک کنید.

مرحله دوم: در پنجره باز شده با نام Image Size، ابتدا باید تیک گزینه Resample را فعال کنید تا پیکسل‌ها دوباره توزیع شوند و از کیفیت تصویر آنچنان کاسته نشود. به‌طورکلی، کاهش کیفیت در زمان تغییر اندازه تصویر امری اجتناب‌ناپذیر است؛ اما با کمک تظیمات آن را به حداقل خواهیم رساند.

علاوه‌براین، گزینه‌ی Constrain Proportion را نیز فعال کنید تا اندازه‌ی یک ضلع به‌طور خودکار در حین تغییر اندازه ضلع دیگر، تغییر کند و هماهنگ شود. برای مثال، وقتی عرض را بزرگ‌تر کنید، ضلع دیگر نیز با حفظ نسبت تصویر افزایش می‌یابد. درغیراین صورت، نسبت تصویر عکس بهم می‌ریزد و تصویر از شکل اصلی خود خارج می‌شود.

مرحله سوم: اکنون ابعاد مدنظر خود را وارد کنید. مثلاً، عرض را روی ۱۲۰۰ پیکسل قرار می‌دهیم. با توجه به اینکه نسبت تصویر حفظ می‌شود ضلع دیگر به‌صورت خودکار روی ۸۰۰ می‌رود و تراکم پیکسل نیز تغییر می‌کند. درنهایت روی OK بزنید تا تغییرات اعمال شوند.

مرحله چهارم: اکنون اگر می‌خواهید حجم فایل را نیز کاهش دهید باید در زمان ذخیره‌سازی با فرمت jpg تنظیمات کیفیت را برمبنای نیاز خود تنظیم کنید. در نوای منو بالای صفحه روی File بزنید و در بین گزینه‌ها روی Save As کلیک کنید تا پنجره جدید باز شود.

در پنجره بازشده می‌توان در کادر File Name اسم فایل را تغییر داد و در منو زیر آن فرمت مدنظر را انتخاب کرد. با انتخاب فرمت JPG بخشی از داده‌های عکس پاک می‌شوند که منجر به کاهش ناملموس کیفیت می‌شود؛ اما درهرصورت چاره‌ای نیست اگر عکس را برای محیط‌های آنلاین می‌خواهید باید با این فرمت ذخیره کنید. اکنون روی Save بزنید تا به مرحله بعد بروید.

در پنجره جدیدی که باز شده است می‌توانید میزان کیفیت خروجی عکس را تغییر دهید و درنهایت روی OK بزنید.

مرحله پنجم: برای فشرده‌سازی بیشتر نیز راه دیگری وجود دارد. برای مثال، می‌خواهید عکس را در وب‌سایت خود قرار دهید. بنابراین، باید از منو File روی گزینه‌ی Save for Web بزنید تا عکس بیشتر فشرده شود. برای مثال، در نمونه‌ی آزمایشی ما، با ذخیره در مرحله قبل حجم عکس بیشتر از ۴۰۰ کیلوبایت بود که در این روش به ۱۲۰ کلیوبایت رسید.

کاهش حجم عکس برای محیط‌های آنلاین یکی از موقعیت‌هایی است که کاهش کیفیت با توجه به نوع استفاده، اهمیت چندانی ندارد. در این مرحله می‌توان در قسمت شماره یک و دو کیفیت تصویر را مشخص کرد و در نهایت روی Save کلیک کرد تا عکس با تغییر اندازه و حجم برای بارگذاری در وب آماده شود.

همان‌طورکه پیش‌تر گفته شد، برای تصاویری که می‌خواهید چاپ کنید، باید اندازه ۳۰۰ dpi را رعایت کنید و در‌صورتی‌که قصد دارید آن را به‌صورت آنلاین اشتراک‌گذاری کنید همان ۷۲ کفایت می‌کند. اگر به قسمت بالایی پنجره Image Size دقت کنید خواهید دید که با تغییر در ابعاد حجم فایل نیز تغییر می‌کند؛ بنابراین، براساس حجم فایل خروجی نیز می‌توان کیفیت را تغییر داد.

تغییر اندازه تصویر با Paint

راه دیگری برای تغییر اندازه عکس در ویندوز وجود دارد که ازطریق برنامه Paint میسر می شود؛ اما Piant به‌اندازه فتوشاپ کارآمد نیست ولی همچنان یکی از راه‌های دردسترس برای تغییر اندازه تصویر به‌حساب می‌آید.

مرحله اول: عکس را داخل Paint بازکنید و از منو بالا روی گزینه Resize کلیک کنید.

مرحله دوم: در پنجره Resize and Skew باز شده می توان دید که امکان تغییر اندازه با تغییر درصد ابعاد یا پیکسل وجود دارد.

مرحله سوم: حالت Pixel یا Percentage برای خروجی فرقی ندارد؛ اما کار با پیکسل راحت‌تر است. بنابراین، روی گزینه Pixel بزنید و در کادر‌های پایین ابعاد مد نظر خود را وارد کنید.

تغییر ابعاد عکس در Paint مانند فتوشاپ امکان کنترل ضلع دیگر را نیز فراهم می‌کند. بنابراین، اگر قصد دارید با تغییر یک ضلع، ضلع دیگر تغییر نکند، تیک گزینه Maintain aspect ratio را بردارید و این حالت را غیرفعال کنید. البته، تذکر می‌دهیم که غیرفعال‌شدن این گزینه غالباً فرم عکس را از بین می‌برد.

مرحله چهارم: در نوار منو بالا روی File بزنید و روی گزینه‌ی Save As بروید و فرمت مدنظر خود را در منو بازشده جدید انتخاب کنید. ذخیره تصویر با گزینه‌ی Save As این امکان را فراهم می‌کند که فایل اصلی عکس دست نخورده بماند.

سپس باید در پنجره بازشده مقصد فایل خروجی برای ذخیره‌شدن را انتخاب کنید و نام جدید فایل را تایپ کنید روی Save بزنید. فراموش نکنید که نسخه‌ی اصلی فایل عکس را حفظ کنید تا در صورت بروز مشکل در حین ویرایش یا تغییر ابعاد، اگر با مشکلی مواجه شدید و خروجی از فرم اصلی خارج شد راه بازگشتی وجود داشته باشد.

تغییر ابعاد عکس به‌صورت آنلاین

امروزه، سرویس‌های زیادی وجود دارند که از طریق اینترنت دردسترس قرار می‌گیرند تا کاربران بتوانند در صورت نیاز با استفاده از اینترنت کارهای مدنظرشان را به‌انجام برسانند. با‌این تفاسیر، تغییر اندازه عکس نیز یکی از خدماتی است که می‌توان با کمک برنامه‌های تحت‌وب و در بستر اینترنت آن را انجام داد.

سرویس‌های آنلاین زیادی برای تغییر اندازه عکس وجود دارد که از جمله می‌توان به Resizing.app و PicResize اشاره کرد. برای تغییر اندازه تصویر به‌صورت آنلاین و ازطریق PicResize، طبق مراحل زیر عمل کنید.

مرحله اول: اسم PicResize را در گوگل جست‌وجو کنید یا به‌طور مستقیم در نوار آدرس مرورگر picresize.com را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید.

بعد از بارگذاری کامل وب‌سایت می‌توانید گزینه‌های مختلف را مشاهده کنید که امکان بارگذاری عکس از کامپیوتر، بارگذاری با استفاده از آدرس URL، بارگذاری چندین عکس، ارائه شده‌اند. همچنین می‌توان فایل عکس را به‌صورت Drag & Drop برای تغییر اندازه یا ویرایش در وب‌سایت بارگذاری کرد. سپس روی دکمه Continue To Edit Picture بزنید تا گزینه‌های ویرایش دردسترش قرار بگیرند.

مرحله دوم: در این مرحله عکس به صورت کامل در وب‌سایت بارگذاری می‌شود و به‌نمایش درمی‌آید. در سمت چپ آن گزینه‌های مختلی برای ویرایش مشاهده می‌شود؛ اما برای تغییر اندازه تصویر باید کمی به پایین صفحه بروید و از منو کشویی Select a new size for your picture در بین اندازه‌های پیش‌فرض انتخاب کنید.

علاوه‌براین، می‌توان با انتخاب آخرین گزینه، Custom Size، ابعاد را به‌صورت دلخواه وارد کرد. با وارد کردن اندازه عرض (Width) در بخش بالا سمت راست اندازه تخمینی ارتفاع (Height) نشان داده می‌شود که برای از فرم خارج‌نشدن عکس خروجی می‌توانید آن را مشابه اندازه تخمینی پیشنهادی، وارد کنید. درواقع، گزینه‌ای وجود ندارد که با مشخص کردن اندازه یک ضلع، ضلع دیگر نیز به‌طور خودکار تعیین شود؛ بنابراین، باید به اندازه تخمینی توجه کرد تا خروجی متناسب با نسبت تصویر باشد.

مرحله سوم: درادامه، می‌توان فیلتر به عکس اضافه کرد یا کیفیت آن را تغییر داد و حتی حداکثر حجم عکس را مشخص کرد. بعد از بررسی تمام این موارد مطابق با نیازتان روی دکمه آبی‌رنگ I’m Done, Resize My Picture بزنید تا فرایند تغییر اندازه تصویر آغاز شود.

مرحله چهارم: در این صفحه بعد از تکمیل فرایند تغییر ابعاد تصویر وب‌سایت بارگذاری می‌شود و امکان نمایش عکس (View Image)، ادامه ویرایش (Resume Edite)، ذخیره تصویر خروجی (Save to Disk) ارائه می‌شود که می‌توانید عکس را روی سیستم خود ذخیره کنید یا به ویرایش ادامه دهید.

جمع‌بندی

تغییر اندازه عکس روش‌های مختلفی دارد که می‌توان با توجه به امکانات و نیاز خود روشی را انتخاب کنید. مثلاً کسانی که به‌طور معمول با تغییر اندازه عکس سروکار دارند، شاید بهتر باشد از برنامه‌های نصب شده روی سیستم بهره‌مند شوند. درمقابل می‌توان با کمک ابزار آنلاین نظیر Squoosh نیز تغییر اندازه عکس را انجام داد و خروجی کم‌حجمی به خصوص برای استفاده در وب تهیه کرد.

اکنون نوبت شماست که اگر از روش خاصی برای تغییر ابعاد عکس استفاده می‌کنید با م و سایر کاربران زومیت درمیان بگذارید. همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله افزایش کیفیت عکس را ببینید.

منبع:

zoomit

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید