Homeآموزشآموزش موبایلآموزش تغییر منطقه گوشی سامسونگ ؛ دریافت سریع تر آپدیت‌ها و فعال‌...

آموزش تغییر منطقه گوشی سامسونگ ؛ دریافت سریع تر آپدیت‌ها و فعال‌ کردن ضبط مکالمه

سامسونگ از سال‌های دور تا‌به‌امروز از سیستم پیچیده و عجیبی برای به‌روزرسانی گوشی‌های گلکسی استفاده می‌کند. درحالی‌که بسیاری از گوشی‌های برندهای مطرح دنیای موبایل مانند آیفون‌ و پیکسل‌های گوگل، به‌محض انتشار جدیدترین آپدیت در تمامی مناطق دنیا، هم‌زمان با فاصله‌ی زمانی اندکی آپدیت را دریافت می‌کنند؛ اما سامسونگ هیچ‌وقت از این سیاست پیروی نکرده است.

CSC چیست؟

سامسونگ برای ارسال به‌روزرسانی‌ها، منطقه‌ی هر گوشی را نه در سطح چند کشور، بلکه به‌تفکیک هر کشور از یکدیگر جدا کرده است. درواقع، این شرکت در توسعه‌ی فرم‌ور گوشی‌های خود، بخشی با نام CSC ایجاد کرده است که این مخفف را بسیاری به‌ عناوین متفاوتی چون Country Sales Code و Consumer Software Customization یا Country Specific Code نسبت داده‌اند.

از این عناوین می‌توان به این موضوع پی برد که سامسونگ از این سامانه برای شخصی‌سازی ویژگی‌های نرم‌افزاری گوشی‌های گلکسی براساس هر کشور و قوانین حاکم بر هر کشور بهره می‌برد و هدف از این‌ کار نه برای سخت‌کردن فرایند آپدیت، بلکه تلاشی برای ارائه‌ی بهترین تجربه نرم‌افزاری برای مشتریان و بیشترین سازگاری با شبکه‌ی مخابراتی هر کشور متناسب با زیرساخت‌های آن است.

استفاده از این سیستم باعث می‌شود به‌جای اینکه آپدیت‌ها هم‌زمان یا حداقل به‌صورت منطقه‌ای برای گوشی‌ها منتشر شوند، جداگانه برای هر کد CSC برنامه‌ریزی شود. این موضوع سبب می‌شود که CSCهای مختلف زمان‌بندی متفاوتی برای دریافت آپدیت‌ها داشته باشند و فواصل زمانی دریافت آپدیتی با بیلدنامبر یکسان برای دو گوشی گاهی اختلاف زمانی چندین‌ماهه داشته باشد. این مسئله باعث شده است تا به‌عنوان یکی از ضعف‌های بزرگ سامسونگ درمقایسه‌با سایر تولیدکنندگان موبایل شناخته شود.

درحالی‌که بسیاری از شرکت‌های بزرگ فعال‌کردن یا شخصی‌سازی ویژگی‌ها و ارسال به‌روزرسانی‌ها را با روش‌های مختلفی نظیر Server-side feature roll out یا A/B Testing هوشمندسازی کرده‌اند، کره‌ای‌ها ظاهراً همچنان بعد از چندین سال به این‌ کار تمایلی نداشته‌اند و همچنان به این سیستم سنتی پایبند هستند.

ناگفته نماند که پیروی از این سیاست ممکن است دلایل مختلفی باشد؛ مانند اطمینان کامل از عملکرد پایدار و بدون باگ سیستم‌عامل، نظارت آسان‌تر، تلاش برای کمتر اشغال‌شدن فضای ذخیره‌سازی گوشی‌ها از‌طریق به‌حداقل‌رساندن اندازه فرم‌ور برای هر منطقه و کاهش بلوت‌ور یا فراهم‌نبودن زیرساخت‌های لازم برای تغییر این سامانه یا حتی برخی سیاست‌های پشت‌پرده.

به‌روزرسانی‌ها فقط مشمول بخشی از تفاوت فرم‌ور با CSCهای مختلف می‌شوند. برای اطلاع بیشتر، CSC عواملی مانند نصب اپلیکیشن‌های شخص‌ ثالث پس‌ از راه‌اندازی گوشی (عمدتاً اپلیکیشن‌های مربوط به آن کشور و اپراتور مخابراتی یا اسپانسر)، برخی پیکربندی‌های سیستم، ویژگی‌های نرم‌افزاری، تنظیمات مخابراتی سازگار با کشور مقصد از‌جمله APN، باندهای فرکانسی، فعال یا غیرفعال‌سازی ویژگی‌هایی نظیر RCS، تماس تصویری و Wi-Fi Calling و برخی تنظیمات دیگر را شامل می‌شود.

همچنین، CSC فعال بودن یا نبودن برخی ویژگی‌های نرم‌افزاری سیستم‌عامل را تعیین می‌کند و شامل فایل‌های متنی حاوی دستورهای پیکربندی سیستمی است. به‌بیان بهتر، CSC کشوری ممکن است شامل امکاناتی باشد که در CSC کشور دیگری وجود نداشته باشد. مهم‌ترین ویژگی رابط کاربری One UI که CSC کنترل می‌کند، قابلیت Call Recording یا ضبط مکالمه است که در اغلب مناطق این ویژگی وجود ندارد؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از کاربران به‌دنبال تغییر‌دادن منطقه‌ی گوشی برای فعال‌کردن این ویژگی هستند.

در‌ادامه‌ی این مقاله ضمن توضیح نحوه‌ی تغییر منطقه‌ی گوشی، CSCهای دارای قابلیت ضبط مکالمه را عنوان خواهیم کرد؛ اما درحال‌حاضر مسئله‌ی آپدیت‌ها بیشتر از هرچیزی متأثر از این تفکیک منطقه‌ای می‌شود و بیشتر کاربران گله‌مند از این موضوع به‌دنبال تغییر منطقه برای دریافت سریع‌تر به‌روزرسانی‌ها هستند.

چگونه کشور گوشی سامسونگ یا CSC را پیدا کنیم؟

بیشتر گوشی‌هایی که وارد ایران می‌شوند، سفارش کشورهای خاورمیانه و عربی از‌جمله امارات، عراق، افغانستان، عربستان و مراکش هستند و معمولاً CSC یکی از این کشورها به‌عنوان منطقه‌ی پیش‌فرض گوشی تعریف می‌شود.

با‌این‌حال، منطقه‌ی فعال گوشی با شناسایی سیم‌کارت هر کشور ممکن است تغییر کند. پیغام Service provider setup هنگام راه‌اندازی گوشی‌های سامسونگ بدین‌معنی است که سیستم‌عامل کشور سیم‌کارت شما را شناسایی کرده است و قصد دارد منطقه‌ی فعلی گوشی را به منطقه‌ی ترجیحی خود تغییر دهد.

در این‌ صورت، با انتخاب گزینه‌ی Restart گوشی ری‌استارت و منطقه‌ی ترجیحی گوشی عوض می‌شود؛ اما این تغییر CSC خواسته‌ی بسیاری از کاربران نیست و ممکن است بسیاری از ویژگی‌های گوشی به‌دلیل این رخداد محدود یا غیرفعال شود. به‌همین‌دلیل، قبل از اینکه CSC گوشی خود را عوض کنید، باید از CSC فعلی آن اطلاع پیدا کنید. برای این منظور، پس‌ از راه‌اندازی گوشی مراحل زیر را برای اطلاع از منطقه ‌یگوشی طی کنید:

 • تنظیمات گوشی خود را باز کنید و از انتهای منو روی گزینه‌ی About phone ضربه بزنید. درادامه، روی Software information ضربه بزنید. ردیف Service provider software version را طبق تصویر زیر بررسی کنید:
 • بخش ۱ و ۲ و ۳ نشان‌دهنده‌ی منطقه‌ی فعلی گوشی شما است. بخش ۴، کد CSC پیش‌فرض گوشی است و هیچ‌وقت تغییر نخواهد کرد؛ چراکه نشان‌دهنده‌ی کشور سفارش‌دهنده‌ی دستگاه است و در کارکرد قابلیت‌ها و به‌روزرسانی‌های دستگاه دخالتی نخواهد داشت.

بااین‌حال، اگر می‌خواهید بدانید که کد CSC فعلی گوشی شما مربوط به چه کشوری است، می‌توانید از این جدول کمک بگیرید:

هر کشور ممکن است بسته‌ به اینکه سازنده گوشی‌های تحت اپراتورهای آن کشور را توزیع کند، CSCهای گوناگونی داشته باشد تا گوشی‌های لاک تحت اپراتور از گوشی‌های آنلاک تفکیک شوند. درهرصورت، اگر گوشی شما هر کد CSC داشته باشد، با جست‌وجوی کد سه‌حرفی آن در جدول بالا، می‌توانید به منطقه‌ی فعال گوشی خود پی ببرید.

توجه کنید که درصورت استفاده از سیم‌کارت یا اتصال به شبکه‌ی مخابراتی کشور دیگر، ممکن است این پیغام را مجدداً مشاهده کنید و گوشی برای پیکربندی تنظیمات جدید براساس منطقه‌ی شناسایی‌شده از شما درخواست کند که گوشی را راه‌اندازی مجدد کنید.

چرا و چگونه CSC گوشی‌های سامسونگ را تغییر دهیم؟

اگر ازجمله افرادی هستید که از زمان خرید گوشی خود تا‌کنون هیچ آپدیتی دریافت نکرده‌اید و گوشی شما مشکل دریافت به‌روزرسانی دارد، این احتمال وجود دارد که به‌دلیل عرضه‌نشدن به‌روزرسانی برای بیلدنامبر فرم‌ور فعلی گوشی در CSC کنونی، به‌روزرسانی‌های بعدی را نتوانید دریافت کنید. در چنین شرایطی، به تغییر منطقه نیاز دارید.

همچنین، اگر از سرعت انتشار به‌روزرسانی‌های CSC فعلی گوشی خود راضی نیستید و قصد دارید منطقه‌ی گوشی را به جایی تغییر دهید که به‌روزرسانی‌ها را سریع‌تر از سایر جاها دریافت می‌کند، در چنین شرایطی، چنانچه می‌دانید که چه منطقه‌ای به‌روزرسانی‌ها را سریع‌تر دریافت می‌کند، می‌توانید به آن منطقه جابه‌جا شوید.

تغییر کشور گوشی سامسونگ برای دریافت سریع‌تر آپدیت‌ها به مدل هر گوشی بستگی دارد. برای مثال، در گوشی‌های پرچم‌دار سری S سامسونگ، آلمان و منطقه‌های اروپا (DBT و EUX) از اولین کشورهایی هستند که همواره در صف اول دریافت جدیدترین آپدیت‌ها قرار دارند؛ درحالی‌که این موضوع ممکن است برای سری‌های دیگر صادق نباشد. برای مثال، در سری FE سامسونگ که با پردازنده‌ی اگزینوس تولید می‌شوند، تایلند با کد THL همواره اولین منطقه برای دریافت به‌روزرسانی‌ها است.

درباره‌ی گوشی‌های میان‌رده نیز بسته به سری و کد مدل ممکن است سازنده کشورهای متفاوتی را به‌عنوان اولین منطقه برای دریافت آپدیت‌ها انتخاب کند. بنابراین، اطلاع از این‌ موضوع که کدام منطقه برای مدل گوشی شما به‌روزرسانی‌ها را سریع‌تر از بقیه جاها دریافت می‌کند، به بررسی بیشتر نیاز دارد. درضمن، دریافت جدیدترین آپدیت برای منطقه‌ای خاص همواره قاعده‌ای ثابت نیست و ممکن است در برخی مواقع، آپدیت با بیلدنامبر جدیدتر برای کشور دیگری عرضه شود.

دلیل اصلی و مهم برای بسیاری از کاربران برای تغییر CSC، فعال‌کردن برخی ویژگی‌های کاربردی و مهم مانند قابلیت ضبط مکالمه است. بسیاری از افراد به‌دنبال این هستند که بدون نیاز به دانلود چندین گیگابایت از فرم‌ور مناطق دیگر و مدت‌زمان زیادی که صرف بکاپ‌ گرفتن از اطلاعات گوشی، دانلود فرم‌ور، فلش و بازگردانی اطلاعات روی گوشی می‌شود، بدون نیاز به ریست فکتوری و تنها با چند کلیک، CSC گوشی را تغییر دهند تا هم برای به‌روزرسانی‌های بعدی مشکلی پیدا نکنند و هم از قابلیت‌های نام‌برده بهره‌مند شوند. در‌ادامه، مراحل تغییر منطقه‌ی گوشی‌های گلکسی بدون نیاز به ریست فکتوری را شرح خواهیم داد.

Multi-CSC یا Single CSC بودن سیستم‌عامل

در ابتدا، باید از این موضوع اطلاع پیدا کنید که فرم‌ور نصب‌شده روی گوشی شما از نوع Multi-CSC است یا Single CSC. درواقع، سامسونگ CSCهای مربوط به کشورهای منطقه‌ای خاص مانند خاورمیانه را در مجموعه فایل CSC موسوم به Multi-CSC قرار می‌دهد تا کشورهای نزدیک درصورت خرید گوشی از کشورهای همسایه، برای پیکربندی تنظیمات محلی گوشی مشکلی نداشته باشند و به‌راحتی جابه‌جایی CSC با تغییر سیم‌کارت و بدون نیاز به فلش فرم‌ور صورت گیرد.

درمقابل، برخی از فرم‌ورها به‌صورت Single CSC هستند؛ یعنی تنها یک CSC دارند. در این‌ صورت، اگر قصد داشته باشید منطقه را تغییر دهید، تنها راه دانلود Firmware منطقه مدنظرتان و فلش آن روی گوشی است. در آن صورت، یا بلافاصله پس‌ از فلش منطقه‌ی مدنظر گوشی شما عوض می‌شود یا با استفاده از روش زیر، از بین CSCهای Firmware فلش‌شده، می‌توانید منطقه‌ی گوشی را عوض کنید.

از‌آن‌جاکه بیشتر گوشی‌های موجود در کشور سفارش کشورهای خاورمیانه هستند، این عمل لازم نیست؛ مگر آنکه برای دریافت سریع‌تر به‌روزرسانی‌ها، لازم باشد فرم‌ور کشوری را دانلود و فلش کنید که CSC آن داخل Multi-CSC موجود نیست. برای مثال، در گوشی‌های میان‌رده‌ی گلکسی اگر فرم‌ور خاورمیانه با CSCهایی چون MID,XSG یا FWD روی گوشی نصب باشد و قصد داشته باشید به کشور تایلند جابه‌جا شوید، باید ابتدا رام تایلند را فلش کنید. سپس، در‌صورت تغییرنکردن CSC به تایلند از روش این مقاله استفاده کنید.

برای اطلاع از این موضوع از همان ردیف Service provider software version در بخش Software information گوشی خود، بخش مشخص‌شده در عکس را بررسی کنید.

Multi-CSCهای مختلف کدهای مشخصی دارند. اگر کد Multi-CSC گوشی‌تان را در هر ردیفی از جدول زیر مشاهده کردید، کد CSC کشورهایی را می‌توانید از ستون مقابل جدول زیر مشاهده کنید که داخل Multi-CSC قرار دارند. درصورتی‌که کد Multi-CSC را داخل جدول پیدا نکردید، یعنی فرم‌ور گوشی شما از نوع Single CSC است و معمولاً کد مشخص‌شده در عکس با کد CSC گوشی یکسان است.

وجود کد CSC کشور مدنظر شما در Multi-CSC فرم‌ور بدین‌معناست که بدون نیاز به فلش رام کشور مقصد می‌توانید منطقه‌ی گوشی خود را تغییر دهید. برای اطلاع از اینکه هر کد متعلق به چه کشوری است، به جدول ابتدای مقاله می‌توانید رجوع کنید. پس‌ از کسب اطلاعات لازم، برای تغییر CSC از طریق سیستم ویندوزی مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا درایور گوشی‌های سامسونگ را از لینک زیر دانلود و نصب کنید.
 • آنتی‌ویروس پیش‌فرض ویندوز (Windows Security) را خاموش کنید.
 • وارد لینک زیر شوید و از ستون New uploads ابزار SamFW Tool (با نام فایل SamFwToolSetup_vX.X.X.zip) که برای تغییر CSC به آن نیاز داریم، از لینک زیر دانلود و از حالت فشرده خارج و سپس نصب کنید.
 • پوشه‌ی محل نصب برنامه‌ را در Windows Security را در قسمت Exclusion قرار دهید.
 • در داخل گوشی، تنظیمات را باز کنید و به قسمت About phone > Software Information بروید. روی Build number چندین بار ضربه بزنید تا گزینه‌ی Developer options فعال شود. به منوِ اصلی تنظیمات برگردید و از انتهای منو وارد بخش Developer options شوید و گزینه‌ی USB Debugging را فعال کنید.
 • گوشی خود را به کامپیوتر وصل و در پیغام Allow USB debugging با فعال‌کردن تیک گزینه‌ی Always allow from this computer، گزینه‌ی Allow را انتخاب کنید.
 • برنامه‌ی SamFw Tool را اجرا کنید و به تب ADB بروید و روی Change CSC کلیک کنید.
 • مدتی صبر کنید تا برنامه‌ی اطلاعات گوشی شما را شناسایی کند و پنجره‌ی Change CSC ظاهر شود.
 • با‌توجه‌به دو جدول قبل، از فهرست Phone supported CSC، کد سه‌حرفی منطقه‌ی مدنظر خود را انتخاب کنید.

در‌صورتی‌که به‌منظور فعال‌سازی قابلیت Call Recording یا ضبط مکالمه، قصد دارید CSC را تعویض کنید، با‌توجه‌به‌ جدول زیر مناطقی را می‌توانید مشاهده کنید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. سپس، یکی‌ از آن‌ها را با‌توجه‌به‌ موجودبودن در Multi-CSC انتخاب کنید.

 • پس‌ از انتخاب CSC، روی گزینه‌ی Change کلیک کنید.
 • اندکی صبر کنید تا دستوری روی گوشی شما اجرا شود. سپس، گوشی ری‌استارت خواهد شد. ظاهرشدن پیغام OK در‌مقابل Changing CSC بدین‌معناست که تغییر منطقه‌ی گوشی شما با موفقیت انجام شده است؛ مگر آنکه CSC انتخابی در Multi-CSC وجود نداشته باشد.

فعال‌کردن ضبط مکالمه در گوشی سامسونگ

پس‌ از اتمام فرایند تغییر CSC به کشور پشتیبانی‌کننده از ضبط مکالمه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه‌ی تلفن را باز کنید و از منوِ سه‌نقطه‌ی بالا روی Settings ضربه بزنید. در منوِ بعدی، روی Record calls ضربه بزنید. برای ضبط خودکار مکالمات، می‌توانید Auto record calls را روشن کنید و برای مشاهده‌ی مکالمات ضبط‌شده روی Recorded calls ضربه بزنید.
 • در بخش Auto recorded calls، از میان تمامی تماس‌ها یا فقط تماس‌هایی با شماره‌های ذخیره‌نشده یا شماره‌هایی که خودتان تعیین می‌شود، ضبط خودکار مکالمات را می‌توانید پیکربندی کنید. نمایش گزینه‌ی Record حین تماس به‌معنای دردسترس قرار‌گرفتن این ویژگی است. اگر در هریک از مراحل آموزش به مشکلی برخوردید یا درباره‌ی هر بخش از آموزش سؤالی داشتید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع:

zoomit

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید