Homeسخت افزارتاج‌گذاری اپل؛ پردازنده M3 Pro با عبور از Intel 14900K به صدر...

تاج‌گذاری اپل؛ پردازنده M3 Pro با عبور از Intel 14900K به صدر بنچمارک تکیه زد!

در نظر داشته باشید M3 Pro پردازنده‌‌ای کلاس لپ‌تاپ است که توانش به ۳۰ می‌رسد؛ درحالی‌که Intel 14900K پردازنده‌ای کلاس دسکتاپ با توان حداقل ۱۲۵ وات است. بدین ترتیب مقایسه‌ی مستقیم این دو چندان منطقی نیست.

اینتل ماه گذشته با رونمایی Core i9-14900K جایگاه نخست پس‌مارک را در اختیار گرفته بود، اما مدت کوتاهی پس از تاج‌گذاری تیم آبی، حالا نوبت اپل است که خودنمایی کند.

M3 Pro که در واحد CPU به ۱۱ هسته مجهز است، در بخش تک رشته‌ای امتیاز ۴٬۹۱۰ را کسب کرده است. نمونه‌ای از این پردازنده با سی‌پی‌یو ۱۲ هسته‌ای امتیاز ۴٬۸۴۱ را کسب کرده و پردازنده‌ی M3 که سی‌پی‌یو هشت هسته‌ای دارد به امتیاز ۴٬۷۸۴ دست پیدا کرده است. M3 Pro در نهایت با یک درصد اختلاف، 14900K را شکست داد.

عملکرد تک رشته‌ای، کیفیت معماری پردازنده‌ها را به‌نمایش می‌گذارد و اپل در این زمینه همواره درخشان ظاهر شده است. این شرکت در مراسم Scary Fact و هنگام رونمایی پردازنده‌های سری M3، مانور ویژه‌ای روی عملکرد تک هسته‌ای آن‌ها داد.

M3 Pro هرقدر در حوزه‌ی تک رشته‌ای عملکرد خوب ارائه داد، در حوزه‌ی چند رشته‌ای ضعیف‌تر از رقبای قدرتمندی مثل 14900K عمل می‌کند. تراشه‌ی پرچم‌دار اینتل که مصرف انرژی بسیار بیشتری نسبت‌به پردازنده‌های اپل دارد، به‌راحتی با اختلاف ۳۴ درصد M3 Max را پشت سر گذاشت و ۵۶ درصد قوی‌تر از M3 Pro ظاهر شد.

پردازنده‌های M3 Max و M3 Pro و M3 به‌ترتیب ۵۲ درصد، ۲۰ درصد و ۲۴ درصد بهتر از نسل قبل شده‌اند. بنچمارک‌های قبلی نشان می‌دادند که بهبود IPC (دستورالعمل بر سیکل کلاک) پردازنده‌های سری M3 کمتر از حد انتظار است؛ به این معنی که با فرض ثابت‌بودن فرکانس و تعداد هسته، M3 چندان قوی‌تر از M2 ظاهر نمی‌شود. با این‌حال تغییر چینش و تعداد هسته‌ها در M3 روی عملکرد نهایی اثرگذار بوده است.

منبع:

zoomit

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید