Homeتلویزیونتفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت چیست؟ ممکن است تعجب...

تفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت چیست؟ ممکن است تعجب کنید

تفاوت بین تلویزیون های OLED پایین رده و رده بالا آنقدرها هم که فکر می کنید بزرگ نیست.

اگر در فکر به روز رسانی تلویزیون خود هستید، احتمالا دنیای نمایشگرهای OLED شما را مجذوب کرده است. فناوری OLED در میان بهترین تلویزیون ها رایج است و اغلب بهترین کیفیت تصویر را در بازار به لطف سطح مشکی عمیق، رنگ های فوق العاده و کنتراست خیره کننده ارائه می دهد. اما، زمانی که به بازار تلویزیون های OLED نگاه می کنید، برندهایی مانند LG، سامسونگ، سونی و غیره اغلب چندین مدل OLED موجود دارند که روی کاغذ تفاوت هایی در مشخصات خود دارند، مانند پردازنده های بهتر، روشنایی بالاتر، ویژگی های بازی بیشتر و غیره. اینها اغلب برای توجیه محدوده قیمت بالاتر است.

تلویزیون های OLED پریمیوم مانند Samsung S95C، LG G3 و Sony A95L گران ترین هستند، اما بهترین کیفیت تصویر را ارائه می دهند. مدل های میان رده و ارزان تر مانند LG B3، LG C3، Sony A80L و Samsung S90C قیمت کمتری دارند، اما هنوز هم کیفیت تصویر عالی ارائه می دهند.

در گذشته، تلویزیون های OLED پریمیوم از نظر کیفیت تصویر، پردازش و ویژگی های بازی برتر بودند. اما در سال های اخیر، شکاف بین تلویزیون های OLED پریمیوم و میان رده/ارزان تر در حال کاهش است. این بدان معناست که مصرف کنندگان اکنون می توانند تلویزیون OLED با کیفیت تصویر عالی را با قیمت کمتری خریداری کنند.

من تلویزیون های OLED پریمیوم و سطح پایه LG G3 و LG B3 را از خط تولید 2023 LG آزمایش کردم. این دو تلویزیون را در کنار هم قرار دادم و یک منبع را به طور همزمان به هر دوی آنها متصل کردم. از طریق یک اسپلیتر HDMI 4K/60 هرتز. من تفاوت های بین این دو را دیدم و نتایج شگفت آور بود.

تفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت

یک تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد.

یکی از تفاوت های اساسی بین G3 و B3 هنگام مشاهده آنها در کنار هم، روشنایی کلی بود. LG G3 دارای فناوری micro-lens-array (MLA) است که گفته می شود روشنایی را نسبت به مدل های 2022 این برند 150 درصد افزایش می دهد و این قابل توجه بود. نقاط برجسته رنگ ها و صحنه های روشن تر با نور روز قطعاً در G3 بسیار روشن تر از B3 بود. در واقع، به تجربه من، این امر در مورد بسیاری از OLED ها صادق است.

با معرفی QD-OLED توسط سامسونگ در سال 2022، تلویزیون های OLED بالاخره می توانستند از روشنایی بالاتری برخوردار شوند. این فناوری بطور ترکیبی از  فناوری OLED و نقطه کوانتومی استفاده می کند که به تلویزیون ها اجازه می دهد تا رنگ های سفید روشن تر و کنتراست بهتری داشته باشند.

سامسونگ S90C و S95C دو تلویزیون QD-OLED هستند که این شرکت در سال 2023 عرضه کرد. هر دو تلویزیون از روشنایی خیره کننده ای برخوردار بودند، اما S95C نسبت به S90C 300 نیت روشن تر بود. این بدان معناست که S95C برای تماشای محتوای HDR در اتاق های روشن بهتر بود.

تفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت

اما، وقتی صحبت از سطح سیاهی و کنتراست و حتی رنگ می شود، تفاوت بین G3 و B3 کمرنگ می شود. هنگام تماشای تصاویر نمایشی از مناظر مختلف، از جمله مناظر شبانه شهر و جنگل های برفی، هر دو تلویزیون LG G3 و LG B3 کنتراست و سیاهی عمیقی را نشان دادند. B3 در برابر G3 بهتر از انتظارات عمل کرد. بله، G3 به طور طبیعی به دلیل فناوری MLA بسیار روشن تر بود، اما از نظر کیفیت واقعی، B3 ارزش بالایی را نشان داد.

برخی از تلویزیون‌های OLED ارزان‌تر و گران‌تر از نظر تصویر تفاوتی با هم ندارند. برای مثال، تلویزیون‌های Sony A80L و Sony A95L (که از پنل QD-OLED استفاده می‌کند)، با وجود اینکه در دو انتهای طیف قیمت قرار دارند، از یک پردازنده استفاده می‌کنند: Cognitive Processor XR. بنابراین، روی کاغذ، این دو تلویزیون عملکرد بسیار مشابهی دارند، با این تفاوت اصلی که Sony A95L از پنل QD-OLED و Sony A80L از پنل W-OLED استفاده می‌کند. تفاوت اصلی این دو تلویزیون در روشنایی و طیف رنگی است.

هنرهای نمایشی

در حالی که LG G3 و B3 را آزمایش می کردم، توانستم عملکرد آنها را به طور همزمان مقایسه کنم. با استفاده از همان اسپلیتر HDMI که برای مقایسه تصویر استفاده کرده بودم، توانستم عملکرد بازی LG G3 و B3 را در حالی که Battlefield V، یک بازی تیراندازی اول شخص (FPS) بازی می کردم، آزمایش کنم. من از شباهت آنها، نه تنها از نظر عملکرد، بلکه از نظر گرافیکی نیز متعجب شدم. چرخش سریع بین اهداف و محیط اطراف در هر دو صفحه نمایش روان به نظر می رسید. هنگامی که تاخیر ورودی را در حالت Boost در LG Game Optimizer اندازه گیری کردم، هر دو 9.2 میلی ثانیه بودند. بنابراین، برای بازی، این دو تلویزیون تقریباً یکسان بودند.

تفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت

در کل، این مورد برای اکثر تلویزیون‌های OLED، چه ارزان و چه گران، صدق می‌کند. عملکرد بازی در تلویزیون‌های OLED پریمیوم ممکن است کمی بهتر باشد، اما تلویزیون‌های OLED ارزان‌تر هم می‌توانند تلویزیون‌های عالی برای بازی باشند. به لطف حالت‌های بازی و منوهای گسترده‌تر که روی همه تلویزیون‌ها، نه فقط OLEDها قرار می‌گیرند، دستیابی به بهترین تجربه بازی در تلویزیون بسیار آسان‌تر شده است.

وقتی صحبت از پردازش حرکت می‌شود، انتظار می‌رود که تلویزیون‌های OLED پریمیوم در صحنه‌های سریع با تعداد زیادی پلان متحرک یا در پخش‌های ورزشی روان‌تر به نظر برسند. با این حال، تا زمانی که یک تلویزیون دارای پنل 100 هرتز/120 هرتز باشد، به طور کلی می‌تواند حرکت را به همان اندازه مدیریت کند.

هنگام تماشای فیلم‌هایی مانند Top Gun: Maverick با جت‌هایی که روی صفحه نمایش حرکت می‌کنند یا بازی در Battlefield V با سرعت بالا، LG B3 و G3 هر دو به راحتی هرگونه حرکت سریع را مدیریت کردند.

همانطور که در بالا ذکر کردم، قیمت تلویزیون های OLED ارزان تر 55 اینچی در مقایسه با تلویزیون های OLED پریمیوم، تفاوت قابل توجهی دارد. این تفاوت از 600 دلار/700 پوند/1600 دلار استرالیا بین LG B3 و LG G3 تا 1300 دلار/1400 پوند/2300 دلار استرالیا بین Sony A75L/A80L (تلویزیون های OLED ارزان تر) و Sony A95L متغیر است. این تفاوت قابل توجهی است و با پولی که با انتخاب یک گزینه ارزان تر صرفه جویی می کنید، می توانید یکی از بهترین ساندبارها را خریداری کنید تا صدای نه چندان خوب تلویزیون های OLED ارزان تر را در مقایسه با تلویزیون های OLED پریمیوم جبران نماییئ.

البته، چند مدل وجود دارند که هم از نظر ارزش و هم از نظر عملکرد، بهترین هستند. یکی از این مدل ها Samsung S90C است. اگرچه این مدل مدل پایه سری QD-OLED سامسونگ در سال 2023 است، اما بیشتر شبیه یک تلویزیون OLED میان رده تا رده بالا است. S90C تقریباً همه چیزهایی را که مدل رده بالای آن، Samsung S95C، ارائه می دهد، به جز روشنایی بیشتر، با قیمت پایین تر ارائه می دهد. این موضوع در مورد دو مدل Sony، A80L و A95L، که دارای پردازنده یکسانی هستند، نیز صادق است. LG C3 و LG G3 نیز همینطور هستند، یعنی شما می توانید همان سطح عملکرد را، به جز چند ویژگی، از یک تلویزیون OLED میان رده دریافت کنید که از یک تلویزیون OLED رده بالا دریافت می کنید.

تفاوت بین یک تلویزیون OLED ارزان و گرانقیمت

آنچه آشکار است این است که نه تنها خط بین یک تلویزیون OLED ارزان‌تر و یک تلویزیون OLED پریمیوم در حال محو شدن است، بلکه چیزی که می‌توانید از این تلویزیون‌های OLED ارزان‌تر دریافت کنید نیز در حال بهبود است. من اخیراً گفتم که LG B3 اسب سیاه دنیای تلویزیون‌های OLED است و واقعاً به این اعتقاد دارم. بله، این تلویزیون روشن‌ترین تلویزیون نیست، اما اگر در شرایط مناسب دیده شود، واقعاً تصویری فراتر از برچسب قیمتی آن ارائه می‌کند.

البته، تلویزیون‌های OLED پریمیوم تمام ویژگی‌ها و کیفیت تصویری را که می‌خواهید ارائه می‌دهند. هر چیزی که به آنها برتری می‌دهد، مانند فناوری MLA در LG G3 یا پنل QD-OLED در Sony A95L در مقابل پنل W-OLED در Sony A80L، مدل‌های پریمیوم با تمام ویژگی‌ها و امکانات عرضه می‌شوند. با این حال، با فکر کردن به تلویزیون‌های چند سال پیش، به نظر می‌رسد که فاصله بین مدل‌های مقرون به صرفه و پریمیوم دیگر به اندازه گذشته زیاد نیست.

تلویزیون‌هایی مثل Samsung S90C، LG C3 و Sony A80L تلویزیون‌های میان‌رده‌ای هستند که طرفدار زیادی پیدا کرده‌اند، چون تقریباً همه چیزهایی که می‌خواهید و نیاز دارید را دارند. علاوه بر این، این تلویزیون‌ها قیمت مناسب‌تری هم دارند. اما حتی LG B3 هم که تلویزیون سطح ابتدایی است، ارزش خرید بالایی دارد. با توجه به اینکه فناوری OLED همچنان در حال پیشرفت است، احتمالا در آینده شکاف بین تلویزیون‌های OLED پریمیوم و ارزان‌تر بیشتر هم کم شود.

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید