Homeاخبار فناوریسونی واکمن 45 ساله شد – چرا هنوز هم نمادین‌ترین گجت تمام...

سونی واکمن 45 ساله شد – چرا هنوز هم نمادین‌ترین گجت تمام دوران است؟

واکمن 45 ساله شد – و نفوذ آن همچنان زنده است

تصور کنید یک نوار کاست را به کسی زیر ۲۵ سال نشان می‌دهید و از او می‌پرسید برای چه کاری استفاده می‌شود. احتمالاً گیج به شما نگاه می‌کند، انگار از او خواسته‌اید با دمپایی قوطی لوبیا را باز کند! اما به مناسبت 45 سالگی اولین واکمن سونی (مدل TPS-L2)، وقت آن رسیده که این گجت را به عنوان چیزی که واقعاً هست بشناسیم: نمادین‌ترین گجت تمام دوران.

سونی واکمن Sony Walkman

درست است که نسل Z کمی در استفاده از کلمه‌ی “نمادین” اغراق می‌کند، اما در مورد واکمن این صفت کاملا بجا و برازنده است. نوارهای کاست از اوایل دهه‌ی 1960 وجود داشتند و توسط فیلیپس به عنوان جایگزینی به مراتب راحت‌تر برای صفحه‌های گرام و نوارهای حلقه‌ای معرفی شده بودند. اما این مستطیل‌های پلاستیکی کوچک تا زمانی که سونی در سال 1979 مدل TPS-L2 را به بازار عرضه کرد، جایگاه واقعی خود را پیدا نکردند.

با ظهور واکمن، دیگر مجبور نبودید برای گوش دادن به موسیقی دلخواه خود، در خانه یا ماشین منتظر پخش رادیو باشید. حالا می‌توانستید در هر کجا که هستید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش فرا دهید. و این مفهوم، 45 سال بعد از اختراع واکمن، همچنان در دنیای امروز ما جاری و ساری است.

در دوران نوجوانی من، واکمن چند سالی از من بزرگ‌تر بود، اما زمانی که با این دستگاه آشنا شدم، دیگر در همه جا می‌شد ردپای آن را دید. در خانه‌ی ما پر از صفحه‌های گرام بود که پدر و مادرم به آن‌ها گوش می‌دادند، اما در ماشین، نوار کاست حرف اول را می‌زد. موسیقی‌هایی از جنسیس، جری رافرتی، آلبوم گریس‌لند از پل سایمون و آهنگ‌های دیگر که با حرف “گ” شروع نمی‌شدند، در نوار کاست‌هایمان جا خوش کرده بودند.

با بزرگ‌تر شدن، حس مالکیت و انتخاب موسیقی در من قوت گرفت و به همین دلیل، پدر و مادرم یک پخش‌کننده‌ی نوار قابل حمل آیوا برایم هدیه گرفتند. البته این دستگاه واکمن واقعی نبود، اما تا آن زمان، تقریباً تمام برندهای لوازم الکترونیکی به سمت این تکنولوژی جدید روی آورده بودند و خب، وقتی همه به سراغ یک چیز می‌روند، دیگر می‌شود فهمید که چه چیزی “باحال” است!

سونی واکمن Sony Walkman

این جعبه پلاستیکی سیاه، سفرهای جاده‌ای من را متحول کرد. البته کم شدن باتری‌ها گاهی اوقات صدای همه را شبیه بری وایت می‌کرد، که خیلی هم طول نمی‌کشید! دیگر مجبور نبودم به هرچیزی که پدر و مادرم پخش می‌کردند گوش کنم. می‌توانستم در صندلی عقب بنشینم و یکی از نوارهای ترکیبی خودم را که با ضبط آهنگ‌ها از رادیو درست کرده بودم، پخش کنم.

سونی واکمن Sony Walkman

قیمت واکمن
اولین واکمن سونی مدل TPS-L2 در سال ۱۹۷۹ به قیمت ۳۳۰۰۰ ین / ۱۵۰ دلار / ۲۱۹ پوند به فروش می‌رسید که معادل حدود ۶۵۰ دلار / ۱۰۰۰ پوند به نرخ امروز است. امروزه یک مدل سالم از این دستگاه در eBay حدود ۵۰۰ دلار / ۵۰۰ پوند قیمت دارد.

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید

تخفیف هاست و سرور میهن وب هاست

کپی کد تخفیف: mwh-b82c0