Homeاخبار فناوریعلت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ و حل مشکل آن

علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ و حل مشکل آن

راه حل‌های رفع قطع صدای تلویزیون سامسونگ

برای رفع قطعی صدا در تلویزیون سامسونگ ابتدا باید از اتصال کابل‌های مربوطه و سالم بودن خروجی‌های صدا و اسپیکرها مطمئن شوید. همچنین وجود اشکال در تنظیمات مربوط به صدا و آنتن‌دهی نامناسب می‌تواند از عوامل قطعی صدا در تلویزیون سامسونگ باشد که در ادامه به راه‌حل‌ تمام مشکلات فوق اشاره خواهیم کرد.

نکته: خش‌خش کردن صدای تلویزیون سامسونگ نیز می‌تواند دلایلی از جمله بهم ریختگی تنظیمات، وجود مشکل در آنتن‌دهی و خرابی اتصالات داشته باشد که در ادامه به بررسی تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت.

رفع نویزهای اضافی در صدای تلویزیون سامسونگ

دلایل ایجاد نویز در تلویزیون سامسونگ بسیار محدود هستند و از جمله آن‌ها می‌توان به اختلالات موجود در پردازنده گرافیکی و در بعضی مواقع به وجود مشکلات در آنتن‌دهی تلویزیون اشاره کرد. با بررسی موارد فوق می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید و پس از عیب‌یابی اقدامات لازمه را انجام دهید.

رفع قطعی صدای تلویزیون با بررسی کابل HDMI

قطعی صدا ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که از اصلی‌ترین آن‌‌ها، می‌توان به اتصال اشتباه کابل HDMI به تلویزیون اشاره کرد. سعی کنید هنگام اتصال، کابل را به‌طور ناگهانی قطع یا وصل نکنید؛ زیرا ممکن است صدا قطع شود و خروجی تلویزیون با ایراد مواجه شود. همچنین بررسی کنید که کابل مربوطه پارگی یا قطعی نداشته باشد و درصورت مشاهده‌ی هرگونه ایراد آن را تعویض کنید.

نحوه تنظیم صدای تلویزیون سامسونگ

استفاده از حالت‌های صدا

این روش از راه‌حل‌های ساده و کارآمد است که می‌تواند در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای شما فراهم کند. تلویزیون‌های سامسونگ معمولاً دارای سه حالت از پیش تنظیم‌شده‌ی صدا هستند که شامل حالت استاندارد (تنظیم پیش‌فرض)، حالت بهینه (Optimized) و تقویت‌کننده ( Amplify) می‌شود و کار با آن‌ها بسیار آسان است و تنها با فشار دادن چند دکمه، تنظیم صدا انجام می‌شود.

 • ابتدا از طریق ریموت کنترل تلویزیون سامسونگ دکمه Home را فشار دهید.
 • سپس وارد منوی Quick Settings شوید.
 • در ادامه sound mode را انتخاب و گزینه‌های استاندارد (صدای متعادل)، بهینه optimal (صدایی با حالت قوی‌تر و حجیم‌تر برای موسیقی‌ها و افکت‌ها) و تقویت Amplify (با تنظیم صدای تلویزیون در این حالت، فرکانس‌های میانی و متوسط افزایش داده می‌شوند و صداها با کیفیت بهتری شنیده می‌شوند) را بررسی کنید.

تنظیمات پیشرفته صدای تلویزیون سامسونگ

ممکن است کاربر بخواهد باس بیشتری از صدا دریافت کند و صدای خروجی را با درجه‌ی بالاتر و بهتری بشنود، بدین منظور تلویزیون سامسونگ دارای قابلیت‌های هوشمند است که صدای خروجی را به طور بی‌نظیری افزایش می‌دهد. تنها با چند راه‌حل ساده، خروجی صدا را تنظیم کنید.

 • دکمه Home را فشار دهید و سپس به تنظیمات (setting) بروید.
 • گزینه sound و سپس Expert settings را انتخاب کنید.

موارد زیر به شما این امکان را می‌دهد که در منوی گزینه‌های تنظیمات پیشرفته، متناسب با نیاز خود بهترین انتخاب و تنظیم را برای صدای دستگاه داشته باشید.

 • Balance: حفظ تعادل پخش صدا بین بلندگوهای راست و چپ را برعهده دارد.
 • Equalizer: تنظیم حرفه‌ای باندها را امکان‌پذیر می‌کند.
 • Reset sound: ویژگی‌های صدا را به تنظیمات کارخانه بازمی‌گرداند.
 • sound feedback: این قابلیت که مخصوص افراد نابینا است، این امکان را فراهم می‌آورد که با تغییر هرگزینه‌ و تنظیمات، راهنمای صوتی پخش شود.
 • Auto volume: این امکان به‌صورت اتوماتیک و خودکار حجم صدای مورد نظر شما را تنظیم می‌کند.
 • Dolby Atmos input: با روشن‌کردن این تنظیمات از بلند‌گوهای خارجی دالبی اتموس استفاده می‌شود.
 • Digital output Audio format: با این قابلیت می‌توانید فرمت دیجیتالی خروجی را انتخاب کنید.
 • HDMI input Audio format: به شما امکان می‌دهد فرمت صوتی دلخواه خود را از ورودی صوتی HDMI انتخاب کنید.

تنظیم صدای تلویزیون سامسونگ با Compression

اکثر برندهای معتبر جهان همانند سامسونگ، دارای حالت فشرده سازی صدا هستند که این قابلیت هنگام تماشای تلویزیون در شب بسیار کاربردی است. قابلیت فشرده سازی باعث می‌شود که دامنه داینامیکی بین صدای‌های بلند و کم، متعادل و تنظیم شود.

مشکلات رایج صدا در تلویزیون سامسونگ

از مشکلات رایج تلویزیون سامسونگ که منجربه اختلالاتی در پخش صدا می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غیر فعال شدن بلندگوی داخلی تلویزیون
 • شل شدن اتصالات
 • استفاده از کابل HDMI معیوب شده
 • مشکل در پورت HDMI
 • مشکلات نرم‌افزاری

نکته: اگر تمام کابل‌ها و مواردی که ذکر کردیم را بررسی کردید اما بازهم تلویزیونتان بی صدا بود، ممکن است نرم‌افزار تلویزیون شما قدیمی باشد. سعی کنید همیشه نرم‌افزار دستگاه را به‌روزرسانی کنید تا چنین مشکلاتی به‌وجود نیاید.

روش تست صدای تلوزیون سامسونگ

برای تست صدای تلویزیون سامسونگ باید از سیستم عیب‌یابی خودکار استفاده کنید.

 • ابتدا به منو مراجعه کنید.
 • سپس گزینه پشتیبانی (Support) را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی عیب‌یابی خودکار (Self-Diagnosis) را انتخاب کنید.
 • و در انتها روی گزینه تست صدا Sound Test بزنید.

در این لحظه تلویزیون سامسونگ ملودی‌ای را پخش خواهد کرد. اگر می‌توانید صدای ملودی را بشنوید، تلویزیون شما سالم است و باید مشکل را در جای دیگری جست‌وجو کنید و جهت عیب‌یابی با مراکز تخصصی تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.

Mute بودن تلویزیون سامسونگ را بررسی کنید

اگر از تلویزیون سامسونگ شما صدایی شنیده نمی‌شود، بررسی کنید که دستگاه در حالت بی صدا یا Mute قرار نداشته باشد. برای بررسی این موضوع می‌توانید به‌سادگی کلید Mute را روی ریموت کنترل فشار دهید یا صدای تلویزیون را زیاد کنید.

بررسی صدای ورودی تلویزیون

قدم بعدی این است که از انتخاب صحیح ورودی صدای تلویزیون سامسونگ خود مطمئن شوید. کلید Source را روی کنترل تلویزیون فشار دهید و از منوی باز شده ورودی صحیح را انتخاب کنید. این مسئله به ویژه اگر از ورودی کمپوننت (Component) استفاده می‌کنید اهمیت بیشتری دارد.

نکته: صدای ورودی کمپوننت با ورودی کامپوزیت Composite در اکثر تلویزیون‌ها مشترک است، انتخاب ورودی اشتباه قطعاً باعث می‌شود نتوانید صدایی از تلویزیون خود بشنوید.

مطمئن شوید هدفون به تلویزیون متصل نباشد

اگر به خروجی هدفون تلویزیون خود هدست متصل کرده باشید، دستگاه صدای بلندگو را به‌صورت خودکار قطع و از طریق هدفون پخش می‌کند. به‌همین‌جهت پس از هربار استفاده از هدفون اتصال آن را از تلویزیون قطع کنید تا دستگاه به عملکرد عادی خود ادامه دهد.

بررسی تنظیمات صدا

در‌نهایت بررسی کنید که از چه خروجی برای پخش صدا استفاده شده است. اگر از اسپیکر‌های اضافی برای پخش صدا استفاده می‌کنید از نحوه‌ی صحیح اتصال آن‌ها به تلویزیون مطمئن شوید. برای تنظیم خروجی صدا می‌توانید به بخش تنظیمات تلویزیون سامسونگ که در بالا توضیح دادیم، مراجعه کنید.

تلویزیون را از برق بکشید

ابتدا تلویزیون خود را خاموش و سپس آن را از پریز برق جدا کنید. یک دقیقه منتظر بمانید تا هرگونه الکتریسیته از داخل خازن‌های دستگاه تخلیه شود. بعد از سپری شدن این مدت تلویزیون سامسونگ را دوباره به برق متصل و آن را روشن کنید. معمولاً این‌ کار اشکالات گذرا و بدون دلیل تلویزیون را برطرف می‌کند.

راه‌هایی برای تقویت صدای تلویزیون سامسونگ

گاهی پیش می‌آید که از پخش صدای تلویزیون راضی نیستید یا کیفیت و حجم صدا جوابگوی نیاز شما نیست؛ بنابراین راهکارهایی برای تقویت صدای تلویزیون سامسونگ وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

یکی از راه‌ها برای افزایش صدای تلویزیون سامسونگ استفاده از بلندگو‌های جانبی در کنار دستگاه یا محیط اطراف است که پخش صدا را بهبود می‌بخشد و صوت کاملی را در همه‌ی محیط به‌جریان می‌اندازد.

نکته: استفاده از بلندگوهای بلوتوثی با اتصال وایرلس گزینه‌های مناسبی برای بالا بردن صدای تلویزیون سامسونگ هستند. در‌صورت نبود فضای کافی برای قرار دادن بلندگو و سیستم‌های صوتی دیگر، استفاده از ساندبار گزینه مناسبی است. ساندبار بلندگویی است که با تلویزیون همخوانی دارد و می‌تواند به حالت خوابیده در قسمت زیرین تلویزیون یا حتی به دیوار نصب شود. با نصب کردن ساندبار روی دیوار، صدا به سمت مخاطب پرتاب می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله از زومیت سعی داشتیم، عواملی که منجربه قطع شدن صدا در تلویزیون سامسونگ می‌شوند را مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که گفته شد عوامل زیادی باعث ایجاد مشکل فوق می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به معیوب بودن کابل‌ها، ایراد در خروجی صدا و اشکال در تنظیمات مربوطه اشاره کرد.

توجه داشته باشید که اگر با مواردی که ذکر کردیم مشکلتان حل نشد، حتماً از نمایندگی‌های مجاز و معتبر سامسونگ جهت عیب‌یابی و تعمیر تلویزیون خود کمک بگیرید. افزون‌بر این، توجه داشته باشید که استفاده‌ی درست و اصولی از دستگاه و همچنین تهیه‌ی لوازم جانبی باکیفیت طول عمر تلویزیون را افزایش می‌دهد؛ بنابراین هیچگاه از کابل، پخش‌کننده دیجیتال و فلش مموری‌ بی‌کیفیت برای اتصال به تلویزیون استفاده نکنید.

منبع:

zoomit

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید