Homeاخبار فناوریمایکروسافت نه، متا برنده بزرگ هرج‌و‌مرج OpenAI است

مایکروسافت نه، متا برنده بزرگ هرج‌و‌مرج OpenAI است

بحث‌های زیادی بر سر برندگان اصلی جنجال در OpenAI وجود دارد و برخی کارشناسان معتقدند مایکروسافت و مدیرعامل آن، ساتیا نادلا، پیروز شدند در حالی که اعضای هیئت‌مدیره‌ی OpenAI که جمعه‌ی گذشته با اخراج آلتمن این شکست را رقم زدند، بازندگان اصلی بودند.

مایکروسافت، بزرگ‌ترین حامی مالی OpenAI، این استارتاپ پرآوازه را به عنوان شریک اصلی خود در رایانش ابری قرار داده و در طول سال در رویدادهای متعدد این شرکت، آلتمن و تیمش حضور داشته‌اند.

به روایت CNBC، نادلا ارتباطی قوی بین خود و سازنده‌ی ChatGPT ایجاد کرد، اما زمانی که منتقدان این سؤال را مطرح کردند که چگونه تصمیم هیئت‌مدیره‌ی OpenAI از دید او و شرکتش مخفی ماند، این موضوع تا حدودی رنگ باخت.

در همین حین، متا و زاکربرگ از دور به تماشای این اتفاقات نشستند. اتفاقی که برای OpenAI افتاد، می‌تواند به متا کمک کند تا مدل هوش مصنوعی متن باز Llama AI خود را تقویت کند، چرا که برخی شرکت‌ها به دنبال تنوع بخشیدن به مدل‌های زبانی بزرگ خود هستند؛ این ماجرا حتی ممکن است در جذب نیرو به متا کمک کند.

متا همچنان به سرمایه‌گذاری سنگین روی انواع هوش مصنوعی مولد و مدل‌های زبانی بزرگ مرتبط با آن ادامه می‌دهد (مشابه همان مدلی که به استارتاپ OpenAI کمک کرد ChatGPT را بسازد). تیم تحقیقاتی هوش مصنوعی این شرکت در کنار DeepMind آلفابت، یکی از معتبرترین گروه‌های صنعت فناوری محسوب می‌شود.

متخصصانی که به دنبال کار در بخش خصوصی هستند، ممکن است پس از هرج‌و‌مرج یکی از استارتاپ‌های پیشرو در حوزه‌ی هوش مصنوعی، در متا و آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی آن مشغول به کار شوند.

یک کاربر با انتشار پستی در شبکه‌ی اجتماعی تردز گفت: «همه می‌گویند مایکروسافت برنده‌ی بزرگ جنجال OpenAI است اما به راحتی می‌توانم ببینم که متا در نهایت برنده‌ی بزرگ است. اگر شما محقق هوش مصنوعی هستید و می‌خواهید در شرکت‌های فناوری بزرگ کار کنید، متا می‌تواند شرکتی با بیشترین منابع تحقیقاتی و مدل‌های منبع باز باشد.»

رئیس هوش مصنوعی متا، با یک جمله‌ی کوتاه به این پست پاسخ داد: «بله.»

هرج‌و‌مرج در OpenAI نگرانی‌هایی را در میان مشتریان این استارتاپ و دیگر رهبران شرکت‌ها به وجود آورد که آیا آن‌ها باید تنها به یک نوع مدل زبانی (LLM) به عنوان بخشی از استراتژی‌های کسب و کار هوش مصنوعی خود تکیه کنند یا خیر.

متخصصان حوزه‌ی فناوری به CNBC گفتند که اتفاقات OpenAI فشار زیادی را به کسب‌وکارها برای کاهش وابستگی‌شان به مدل‌های زبانی بزرگ OpenAI وارد کرده و آن‌ها را ترغیب کرده تا با استارتاپ‌های دیگری مانند Cohere کار کنند.

متا در صورتی می‌تواند از این شرایط سود ببرد که کسب‌وکارها به دنبال همکاری با چندین شرکت هوش مصنوعی به جای یک شرکت باشند، درست مانند شرکت‌هایی که اکنون به چندین ارائه‌دهنده‌ی سرویس‌های ابری متکی هستند.

متا مجموعه‌نرم‌افزارهای هوش مصنوعی تولیدی خود را با نام Llama معرفی کرده که به‌صورت رایگان از طریق یک مدل متن باز دردسترس است. Llama جذاب است زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند مدل‌های زبانی خود را بدون وابستگی به یک ارائه‌دهنده‌ی خاص، سفارشی‌سازی کنند.

هرچه توسعه‌دهندگان بیشتری به Llama دسترسی داشته باشند و آن را بهبود ببخشند، متا می‌تواند به‌طور بالقوه هزینه‌های کلی تحقیقات و فناوری خود را کاهش دهد.

درنهایت، باوجود نگرانی‌های مربوط به صدور مجوز و دیگر مسائل احتمالی، شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان بیشتری می‌توانند بدون ترس از سقوط احتمالی این غول شبکه‌های اجتماعی در عرض چند روز، اپلیکیشن‌هایی با مدل هوش مصنوعی متا بسازند.

منبع:

zoomit

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید