Homeراهنمای خریدهمه چیزهایی که برای راه اندازی خانه هوشمند خود باید بدانید

همه چیزهایی که برای راه اندازی خانه هوشمند خود باید بدانید

همه چیز در مورد آنچه خانه هوشمند شما می تواند انجام دهد

کم‌تر تکنولوژی‌ای به اندازه یک خانه هوشمند کاملاً به هم‌پیوسته حس زندگی در آینده را به شما القا می‌کند. سیستم خانه هوشمند تنها با چند فرمان صوتی می‌تواند چراغ‌ها را با هر میزان روشنایی و رنگی روشن کند، دما را تنظیم نماید، در را قفل کند، دستگاه قهوه‌ساز را روشن نماید، از ربات جاروبرقی بخواهد کف آشپزخانه را تی بکشد، برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌تان را پخش کند، پرده‌های پنجره را بکشد و نمای زنده‌ی دوربین امنیتی را نمایش دهد.

یک قدم فراتر بروید، بسیاری از این کارها می‌توانند کاملاً خودکار شوند. برای مثال، چراغ‌ها و ترموستات بر اساس زمان سال و پیش‌بینی آب‌وهوا تنظیم می‌شوند و قفل در و سیستم امنیتی به صورت خودکار با توجه به موقعیت گوشی هوشمند شما واکنش نشان می‌دهند. این چیزی است که تنها یک دهه پیش می‌توانستیم آرزویش را داشته باشیم، اما حالا با سیستم‌هایی مانند آمازون الکسا، گوگل هوم و اپل هوم‌کیت، این امکان کاملاً در دسترس است.

با این حال، همیشه هم آسان نیست. همه ما عادت کرده‌ایم که گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و رایانه‌ها «به‌سادگی کار کنند»، اما خانه هوشمند در برخی موارد یک آشفته‌بازار پیچیده است. صدها شرکت هزاران محصول تولید می‌کنند و هر برند از اپلیکیشن اختصاصی خود برای کنترل آن‌ها استفاده می‌کند. در حالی که یک سیستم یا دستیار صوتی می‌تواند بسیاری از دستگاه‌های خانه هوشمند را کنترل کند، هیچ سیستمی با تمام محصولات سازگار نیست – اگرچه با عرضه‌ی استاندارد ارتباطی «متر»، تعداد بیشتری از بهترین دستگاه‌های خانه هوشمند قابلیت همکاری با یکدیگر را پیدا می‌کنند.

در این راهنما، ما اصول اولیه را پوشش خواهیم داد – مانند درخواست از یک بلندگوی هوشمند برای روشن کردن لامپ – تا پیکربندی سیستم‌های پیشرفته‌تر، مانند روال‌های خودکار که برای تمیز و ایمن نگه داشتن خانه شما کار می‌کنند.

راه اندازی خانه هوشمند

کنترل خانه هوشمند شما: برنامه تلفن همراه یا بلندگوی هوشمند؟
از لامپ‌های هوشمند و پریزهای هوشمند گرفته تا جاروبرقی، ترموستات، قفل در، سیستم‌های آبیاری، دوربین‌های امنیتی و پرده‌های کرکره‌ای برقی، تقریباً همه محصولات خانه هوشمند را می‌توان با یک برنامه روی گوشی شما کنترل کرد. نمونه‌های شناخته‌شده‌تر شامل برنامه Philips Hue برای کنترل نورپردازی هوشمند، برنامه Nest برای تنظیم ترموستات و برنامه Eufy Clean برای راه‌اندازی جاروبرقی رباتیک شما است. اگر فقط تعداد کمی محصول خانه هوشمند دارید – شاید چند چراغ، چند پریز و یک ترموستات – می‌توانید این برنامه‌ها را در یک پوشه در صفحه اصلی گوشی هوشمند خود قرار دهید و کارتان را تمام کنید.

اما می‌توانید یک قدم فراتر بروید و یک پلتفرم خانه هوشمند را معرفی کنید. ساده‌ترین قدم اول خرید یکی از بهترین بلندگوهای هوشمند مانند Amazon Echo، Nest Audio یا Apple HomePod است. این بلندگوها علاوه بر پخش موسیقی و استفاده از دستیار صوتی یکپارچه برای پاسخ به سوالات یا تنظیم تایمر در حین آشپزی، به عنوان هاب خانه هوشمند عمل می‌کنند.

این بدان معناست که آنها می‌توانند با استفاده از استانداردهای بی‌سیم مانند Zigbee و Matter به طیف وسیعی از دستگاه‌های هوشمند خانگی از سایر شرکت‌ها متصل شده و آنها را کنترل کنند. به این ترتیب، صاحب یک HomePod می‌تواند از سیری بخواهد چراغ‌ها را روشن کند، به جای اینکه برنامه روشنایی را روی گوشی خود باز کند. صاحب اکو می‌تواند از الکسا بخواهد بدون باز کردن هر برنامه‌ای که پریز را کنترل می‌کند، پریز هوشمندی را که به فن وصل است روشن کند. همچنین ممکن است بخواهید یکی از بهترین نمایشگرهای هوشمند مانند Nest Hub یا Echo Show را در نظر بگیرید که مانند یک بلندگوی هوشمند کار می‌کند اما همچنین دارای صفحه‌‌ای است که می‌توانید با ضربه یا حرکت انگشت بر روی آن، دستگاه‌های هوشمند خانه خود را کنترل کنید.

ساده‌ترین دستگاه‌های خانه هوشمند: شروع به کار
روشن کردن یکی از بهترین چراغ‌های هوشمند با درخواست از دستیار صوتی، اغلب به عنوان ساده‌ترین مثال برای فناوری خانه هوشمند استفاده می‌شود و دلیل خوبی هم دارد. راه‌اندازی چنین سیستمی آسان و نسبتاً مقرون به صرفه است، استفاده از آن ساده است، عملکرد قابل اعتمادی دارد و هر بار که این اتفاق می‌افتد، احساس می‌کنید در آینده زندگی می‌کنید. این نمونه‌ای عالی از نحوه‌ی می‌تواند فناوری خانه هوشمند به همان اندازه که راحت است، رضایت بخش هم باشد.

برای شروع، انتخاب کنید که می‌خواهید از کدام دستیار صوتی و پلتفرم استفاده کنید. اگر یک خانه‌ی اپل دارید، بهتر است یک HomePod یا HomePod Mini بخرید که هم به عنوان یک بلندگوی هوشمند با قابلیت سیری و هم به عنوان یک هاب برای پلتفرم HomeKit اپل عمل می‌کند. Apple TV 4K و همچنین یک iPad نیز می‌توانند به عنوان هاب HomeKit استفاده شوند.

از طرف دیگر، اگر کاربر اندروید هستید، یک بلندگوی Nest Audio یا نمایشگر هوشمند Nest Hub با دسترسی به دستیار Google، بهترین گزینه خواهد بود. یا اگر مشتاق استفاده از پلتفرم‌های الکسا و رینگ آمازون هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم هر مدل از بلندگوهای اکو یا نمایشگرهای Echo Show را خریداری کنید. به طور کلی، دستیار Google طبیعی‌ترین کنترل صوتی را ارائه می‌دهد، الکسا به اکثر دستگاه‌های خانه هوشمند دسترسی دارد (و دستگاه‌های خود آمازون اغلب جزو مقرون به صرفه ترین‌ها هستند)، و HomeKit در صورتی که از قبل چندین محصول اپل دارید بهترین گزینه است.

هنگامی که سیستم خود را انتخاب کردید و یک بلندگو یا نمایشگر هوشمند خریدید، وقت آن است که چند دستگاه ساده خانه هوشمند مانند لامپ و پریز انتخاب کنید. نمونه‌هایی از این قبیل لامپ‌های Philips Hue و پریزهای هوشمند TP-Link هستند. بررسی کنید که تمام دستگاه‌ها با سیستم انتخابی شما کار می‌کنند؛ لوگوهای اختصاصی هر کدام معمولاً به طور برجسته روی بسته‌بندی دستگاه یا وب‌سایت سازنده نمایش داده می‌شوند.

ابتدا دستگاه را با استفاده از برنامه‌ی اختصاصی سازنده، مانند برنامه Hue یا Kasa از TP-Link، راه‌اندازی کنید. پس از آن، دستورالعمل‌ها (معمولاً در همان برنامه) را برای افزودن دستگاه به سیستم خانه هوشمند خود، چه الکسا، گوگل هوم یا برنامه اپل هوم باشد، دنبال کنید. پس از انجام این کار، دیگر نیازی به استفاده از برنامه‌ی اختصاصی دستگاه (به جز مدیریت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری گاه به گاه یا تنظیم مجدد به تنظیمات کارخانه در برخی موارد) نخواهید داشت. در عوض، فقط کافی است از بلندگوی هوشمند خود (یا همان دستیار صوتی روی تلفن خود) بخواهید پریز را روشن کند یا روشنایی لامپ را افزایش دهد.

راه اندازی خانه هوشمند

چگونه در خانه هوشمند خود اتوماسیون راه‌اندازی کنیم؟
حالا بیایید کمی سطح را بالاتر ببریم و به اتوماسیون نگاهی بیندازیم. این جایی است که سنسورها و سایر پارامترها مانند زمان روز، پیش‌بینی آب‌وهوا و موقعیت گوشی هوشمند شما می‌توانند بر عملکرد خانه هوشمند شما تأثیر بگذارند.

یک مثال ساده استفاده از یک ترموستات هوشمند یا مانیتور کیفیت هوا، مانند ایستگاه هواشناسی Netatmo، برای فعال کردن یک پریز هوشمند متصل به بخاری است، زمانی که دما از حد خاصی پایین می‌آید. یا از همین راه‌اندازی برای روشن کردن یک پریز متصل به فن، هنگامی که هوا گرم می‌شود، استفاده کنید. جادویی که این اتفاق را رقم می‌زند پلتفرم اتوماسیونی مانند «اگر اینطور، پس آنطور» (IFTTT) است.

همچنین، می‌توانید در برنامه الکسا (که در برنامه‌های Apple Home و Google Home اتوماسیون نامیده می‌شوند) به اصطلاح روال‌هایی ایجاد کنید. این‌ها مانند دستورالعمل‌هایی هستند که ورودی – مانند زمان روز، پیش‌بینی آب‌وهوا، فعال شدن سنسور حرکتی یا یک دستور صوتی – خروجی‌ای را ایجاد می‌کند، مانند پایین آمدن کرکره برقی پنجره در دمای بالا یا کم نور شدن چراغ‌ها و کاهش دما با گفتن «شب بخیر» به دستیار صوتی شما.

می خواهید در هزینه صرفه جویی کنید و خانه خود را از نظر مصرف انرژی کارآمدتر کنید؟ فناوری خانه هوشمند مانند بهترین ترموستات های هوشمند و بهترین پریزهای هوشمند می تواند به شما کمک کند. همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، از فن ها، بخاری ها، پرده های پنجره و ترموستات ها می توان برای متعادل کردن دمای خانه و در نهایت کاهش قبض انرژی استفاده کرد.

البته برای نصب همه این موارد هزینه نسبتاً قابل توجهی وجود دارد، اما پس از انجام این کار، ممکن است شاهد کاهش قبض انرژی خود باشید. ترموستات های هوشمند Nest به خوبی شناخته شده اند زیرا می توانند با کمی کاهش گرمایش و سرمایش، شما را در حالی که انرژی کمتری مصرف می کنید، راحت نگه دارند. به طور مشابه، Tado طیف وسیعی از کنترل کننده های رادیاتور بی سیم را برای تنظیم گرمایش اتاق های جداگانه می فروشد و ترموستات های مختلفی که به هم وصل می شوند را می توان برای خاموش کردن سیستم گرمایش یا سرمایش در زمان عدم حضور در خانه، بر اساس موقعیت گوشی هوشمند شما تنظیم کرد.

در سطح ساده‌تر، پریزهای هوشمند را می‌توان برای اجرا روی تایمر تنظیم کرد. و از آنجایی که حتی زمانی که در خانه نیستید به آن‌ها دسترسی دارید، می‌توانید وسایل برقی را که در هنگام خروج فراموش کرده‌اید خاموش کنید. در همین حال، سیستم‌های آبیاری هوشمند فقط در صورت نیاز باغچه شما را آبیاری می‌کنند و می‌دانند که نباید در هنگام بارندگی آب را هدر دهند.

راه اندازی خانه هوشمند

نظافت خانه با وسایل هوشمند
جاروبرقی‌های رباتیک مانند محصولات iRobot و Eufy سال‌هاست که وجود دارند، اما جدیدترین مدل‌ها به خصوص هوشمند هستند. برخی از بهترین جاروبرقی‌های رباتیک در هنگام شارژ باتری، دارای مخزن مخصوص تخلیه زباله هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند علاوه بر جاروکشی، نقش تی را نیز ایفا کنند و حتی مخزن آب خود را تخلیه و پر کرده و قبل از خشک شدن تی و آماده شدن برای شروع دوباره، آن را تمیز کنند.

بسیاری از جاروبرقی‌های رباتیک دارای برنامه‌هایی هستند که می‌توان با یک برنامه تلفن هوشمند تنظیم کرد و برخی دیگر نیز از فناوری تصویربرداری برای نقشه برداری از خانه شما استفاده می‌کنند. آنها پلان کف را به اتاق‌ها تقسیم می‌کنند و به این ترتیب به راحتی می‌توان به ربات دستور داد تا در صورت نیاز، یک اتاق خاص را جارو (یا تی) بکشد.

می‌توان پلتفرم اتوماسیون IFTTT را برای کنترل جاروبرقی‌های رومبا از iRobot پیکربندی کرد. به عنوان مثال، می‌توانید رومبا را تنظیم کنید تا هنگام بیرون رفتن شما شروع به جاروکشی کند یا در زمان بازگشت به خانه متوقف شود، یا زمانی که کسی زنگ تصویری Ring شما را فشار می‌دهد، متوقف شود. به همین ترتیب، ربات‌های رومبا را می‌توان از طریق IFTTT پیکربندی کرد تا هنگام شروع یک رویداد تقویمی (مانند جلسه یا تماس ویدیویی) تمیز کردن را متوقف کرده و پس از پایان رویداد، به تمیز کردن ادامه دهند.

راه اندازی خانه هوشمند

امنیت خانه هوشمند: قفل در، دوربین و حسگرها
در نهایت، بیایید به امنیت خانه هوشمند نگاهی بیندازیم. دستگاه‌های این دسته شامل قفل‌های هوشمند در، زنگ‌های تصویری، حسگرهای حرکت و دوربین‌های امنیتی و همچنین حسگرهایی هستند که از باز یا بسته بودن درب و پنجره مطلع می‌شوند.

قفل‌های هوشمند در، روی درب فعلی شما نصب می‌شوند و اغلب از بسیاری از اجزای موجود نیز استفاده می‌کنند، اما یک مکانیسم باتری‌دار برای کارکرد قفل به آن اضافه می‌شود. به این ترتیب، در هنگام نزدیک شدن شما (به دلیل اینکه موقعیت گوشی شما را تشخیص می‌دهد) درب باز می‌شود یا با دستور شما به بلندگوی هوشمند، قفل می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از قفل‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند دسترسی موقت به افراد دیگر بدهید، که آنها نیز از طریق گوشی خود وارد می‌شوند.

همچنین زنگ‌های تصویری مانند محصولات Ring، Nest و Yale وجود دارند که با فشار دادن زنگ توسط بازدیدکننده، ویدیوی زنده را به تلفن شما ارسال می‌کنند و به عنوان دوربین امنیتی نیز عمل می‌کنند. شرکت‌های مذکور همچنین دوربین‌های امنیتی هوشمند را برای داخل و خارج از خانه می‌فروشند که همه آن‌ها از طریق برنامه‌های تلفن قابل دسترسی هستند یا می‌توان آن‌ها را از طریق یک نمایشگر هوشمند مانند Amazon Echo Show یا Nest Hub مشاهده کرد. برخی از آنها همچنین با Apple TV کار می‌کنند و ویدیوی زنده را روی تلویزیون شما نشان می‌دهند.

یک سیستم هشدار متصل مانند محصولات SimpliSafe را اضافه کنید و خانه هوشمند شما می‌تواند برای سنسورهای حرکتی، سنسورهای در و پنجره، آژیرهای دود و موارد دیگر مجهز شود. حتی حسگرهای آب و دما و یک کلید برای مسلح کردن یا غیرفعال کردن سیستم با یک ضربه وجود دارد.

این‌ها تنها چشمه‌ای کوچک از کارهایی است که یک خانه هوشمند کامل می‌تواند انجام دهد. و در حالی که در ابتدا ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد – به خصوص زمانی که شروع به یادگیری در مورد تمام استانداردهای بی‌سیم جدید مانند Zigbee و Matter می‌کنید – می‌توانید ساده شروع کنید و به تدریج آن را گسترش دهید.

فقط یک بلندگوی هوشمند و یک لامپ هوشمند می‌تواند برای نشان دادن قدرت اتوماسیون خانگی کنترل‌شده با صدا کافی باشد. پس از آن، به تدریج سیستم خود را گسترش دهید و مراقب باشید فقط دستگاه‌هایی را نصب کنید که با سیستم موجود شما سازگار باشند.

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید

تخفیف هاست و سرور میهن وب هاست

کپی کد تخفیف: mwh-b82c0