Homeاخبار فناوریچین از سریع‌ترین ابررایانه بومی خود با نام Tianhe Xingyi رونمایی کرد

چین از سریع‌ترین ابررایانه بومی خود با نام Tianhe Xingyi رونمایی کرد

مرکز ملی ابرکامپیوتر (NSC) چین در رویدادی از یک ابررایانه خانگی به نام Tianhe Xingyi رونمایی کرد. مشخصات این ابررایانه اعلام نشده است، اما مقامات چینی ادعا کرده‌اند که نسبت به ابرکامپیوتر قدرتمند Tianhe-2 توانایی‌های بیشتری دارد.

براساس گزارش‌های منتشرشده، Tianhe Xingyi با استفاده از معماری داخلی چین ساخته شده و هرچند مشخصات آن به‌طور دقیق اعلام نشده است اما «لو یوتونگ»، مدیر NSC مدعی شده که قابلیت‌های این ابررایانه در زمینه‌هایی مانند قدرت محاسباتی CPU، کارایی شبکه و عملکرد برنامه از Tianhe-2 پیشی گرفته است. اگر این ادعا صحت داشته باشد، Tianhe Xingyi در میان 10 ابررایانه برتر جهان قرار می‌گیرد و بدون نیاز به فناوری‌های ایالات‌متحده ساخته شده است.

تلاش چین در زمینه توسعه ابررایانه

ابرکامپیوترها در پیشرفت کشورها نقش مهمی را ایفا می‌کنند، زیرا باعث می‌شوند تا پیچیده‌ترین و فنی‌ترین مشکلات آن‌ها برطرف شوند. ابررایانه‌ها قدرت محاسباتی بسیار زیادی دارند و از آن‌ها می‌توان در زمینه‌هایی ازجمله شبیه‌سازی درک تغییرات آب‌و‌هوا، انجام تحقیقات مواد، اکتشافات فضایی و یافتن درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد. اخیراً نیز ابررایانه‌ها برای توسعه مدل‌های هوش مصنوعی اهمیت پیدا کرده‌اند.

تلاش‌های چین در زمینه ابررایانه‌ها از دهه 1980 آغاز شد و این کشور آسیایی پس از دو دهه موفق شد تا پیشرفت قابل‌توجهی در این زمینه داشته باشد. چین تا پایان دهه اول این قرن با توسعه ابررایانه Tianhe-1 به شهرت جهانی دست پیدا کرد. سه سال بعد، دانشگاه ملی فناوری دفاع از ابررایانه Tianhe-2 رونمایی کرد که در لیست 500 ابررایانه برتر جهان رتبه اول را کسب کرد.

تسلط چین در این حوزه زمانی آشکار شد که Tianhe-2 برای سه سال شکست‌ناپذیر باقی ماند تا اینکه دولت ایالات‌متحده دانشگاه ملی فناوری دفاع چین را در لیست سیاه خود قرار دارد و دسترسی آن به فناوری‌ها مهم اینتل که در Tianhe-2 استفاده می‌شد را قطع کرد. هرچند این ابررایانه اکنون رتبه اول را از دست داده است، اما همچنان در بین 10 دستگاه برتر جهان قرار دارد.

منبع:

digiato

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید