Homeآموزشکی گوشی بخریم؟ بهترین زمان خرید گوشی موبایل چه موقعی است؟

کی گوشی بخریم؟ بهترین زمان خرید گوشی موبایل چه موقعی است؟

وقتی قصد خرید یک گوشی جدید را داریم شاید از خودمان بپرسیم که آیا بهتر نیست برای خرید گوشی جدید صبر کنم؟ یا شاید به طور برعکس با دیدن تغییرات نرخ ارز برای خرید گوشی عجله کنیم.

کی گوشی بخریم 1401؟

در حقیقت اگر بدانیم که بهترین زمان خرید گوشی چه موقعی است، می‌توانیم انتخاب درستی داشته باشیم که بعدها از خریدن گوشی در زمان نامناسب یا نخریدن گوشی در زمان مناسب احساس پشیمانی نکنیم.

در این مقاله به شما می‌گوییم که کی گوشی بخریم تا این کار را در بهترین زمان ممکن انجام داده باشیم و همچنین چه زمانی از خرید گوشی اجتناب کنیم تا تحولات بازار موبایل موجب غافلگیری ما نشود.

عوامل تاثیر‌گذار بر بازار موبایل کشور

برای تشخیص زمان خوب برای خرید گوشی بهتر است تا ابتدا مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر شرایط بازار موبایل کشور را مرور کنیم. در حقیقت عوامل موثر بر بازار موبایل مشخص می‌کنند که چه زمانی وقت مناسب برای خرید گوشی جدید است.

تغییرات نرخ ارز

گوشی هوشمند یک کالای وارداتی است و حتی بخش بزرگی از قطعات گوشی‌های تولید شده توسط برندهای ایرانی نیز از خارج از کشور به ایران وارد می‌شوند؛ بنابراین قیمت گوشی به طور مستقیم تحت تاثیر افزایش یا کاهش قیمت ارز قرار می‌گیرد. از همین جهت می‌توانیم تغییرات نرخ ارز را مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت گوشی در ایران بدانیم.

نمودار قیمت گوشی در بازار ایران
نمودار قیمت گوشی شیائومی Redmi Note 12 Pro در سه ماه – منبع emalls

اگرچه نوسانات قیمت ارز طی چند سال گذشته و در بازه زمانی بلند مدت افزایشی بوده اما با نگاهی به گذشته می‌توانیم دریابیم که دوره‌های رکورد و کاهش موقت نرخ ارز که طبیعتاً به ثبات یا حتی کاهش قیمت گوشی منجر شده، زمان خوب برای خرید گوشی جدید نیز بوده است.

برای مثال طی نیمه اول سال 1401 ثبات نسبی در نرخ ارز را شاهد بودیم که بهترین زمان خرید گوشی در سال ۱۴۰۱ را نیز رقم زده بود.

سیاست‌گذاری در زمینه واردات موبایل

قانون‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت گوشی‌های هوشمند در ایران محسوب می‌شود. تاثیر اظهارات و تصمیم‌گیری قانون‌گذاران پس از تکمیل طرح ریجستری دستگاه‌های الکترونیکی سیم‌کارت خور دو چندان شده است.

طرح ریجستری گوشی‌های هوشمند که برای مقابله با قاچاق گوشی اجرا شد، قانون‌گذاران را قادر ساخت تا بر بازار موبایل کشور مسلط شوند. با وجود جنبه‌های مثبت این طرح برای مقابله با پدیده قاچاق گوشی، خلاء هماهنگی بین قانون‌گذاران و واردکنندگان، ابهام در تخصیص ارز و حتی تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی آثار گسترده‌ای را برای مصرف کنندگان در پی داشته است.

بهترین زمان خرید گوشی

برای مثال سازمان تنظیم مقررات در سال 1400 و برای مدتی واردات برخی از گوشی‌های شیائومی، ریلمی و نوکیا را به‌دلیل مشکل در برقراری تماس با سرشماره‌های اضطراری کشور ممنوع اعلام کرد. این اتفاق موجب شد تا تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل کشور از بین برود و افزایش قیمت گوشی های هوشمند را در آن زمان شاهد بودیم.

خبر تغییر میزان عوارض واردات گوشی مانند افزایش تعرفه گمرکی گوشی‌های بالاتر از 600 دلار نیز بازار موبایل کشور را تحت تاثیر قرار داده است. تغییرات نرخ ارز در کنار تغییرات گسترده در قانون‌گذاری بازار موبایل کشور موجب شده تا پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ دشوار باشد.

با توجه به مطالب عنوان شده به خوبی می‌توانیم دریابیم که قبل از اعلام تصمیمات جدید توسط قانون‌گذاران، بهترین وقت خرید گوشی بوده است. اگر در زمانی قصد خرید گوشی را دارید که هیجان ناشی از تصمیمات قانون‌گذاری در بازار موبایل هضم شده، شاید بهتر است تا با در نظر گرفتن سایر عوامل این فرصت را برای خرید گوشی جدید غنیمت بشمارید.

معرفی گوشی‌های جدید

شاید نخستین نفراتی که گوشی‌های پرچمدار جدید از برندهای شناخته شده را در ایران خریداری می‌کنند، احساس خوبی داشته باشند اما معمولاً برای دست‌یابی به این هدف هزینه اضافی زیادی پرداخت می‌کنند و معمولاً پس از مدت کوتاهی قیمت این گوشی‌ها به قیمت واقعی خود نزدیک‌تر می‌شود.

در مقابل معمولاً زمانی که شرکت‌های تولید کننده از مدل‌ جدید گوشی هوشمند خود رونمایی می‌کنند، قیمت مدل‌های قدیمی‌تر در بازار کاهش می‌یابد. بیشترین کاهش قیمت گوشی در بازارهای جهانی موبایل زمانی اتفاق می‌افتد که مدل جدید از همان سری معرفی می‌شود.

وقت مناسب برای خرید موبایل

برخلاف شرایط حاکم بر بازار جهانی موبایل و قیمت آن‌ها، معرفی گوشی‌های جدید در مقایسه با تغییرات نرخ ارز و قانون‌‌گذاری تاثیر کمتری بر قیمت مدل قبلی همان گوشی دارد. با این وجود کاهش قیمت مدل‌های قدیمی در نتیجه معرفی گوشی‌های جدید شاید فرصت خوبی را برای خرید گوشی جدید ایجاد کند.

دوره‌های رکود و رونق بازار موبایل

بازار موبایل ایران نیز از شرایط اقتصادی و فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها تاثیر می‌پذیرد به طوری که معمولاً در اواسط خرداد تا تیر ماه و اواسط شهریور تا اواسط مهر دوران رکود در بازار خرید و فروش گوشی هوشمند را شاهد هستیم. در مقابل پیش از آغاز سال نو و همچنین فصل تابستان معمولاً بازار موبایل نیز رونق دارد.

کی گوشی بخریم
بیان ساده روند رکود و رونق بازار موبایل

عرضه و تقاضا در هر بازاری و از جمله بازار موبایل تاثیرگذار است و شاید بتوانید در فصل بازگشایی مدارس یا دانشگاه‌ها پیشنهاد‌های بهتری را از سوی فروشندگان گوشی‌های هوشمند دریافت کنید.

زمانی که تقاضا برای خرید گوشی‌های هوشمند از میزان عرضه سبقت می‌گیرد، به طور طبیعی افزایش قیمت گوشی را انتظار داریم. در چنین شرایطی فروشندگان تمایل چندانی به اعمال تخفیف ندارند.

از همین جهت شاید بهتر باشد تا در دوره‌های رکود بازار؛ یعنی زمانی که تقاضای چندانی برای خرید گوشی هوشمند وجود ندارد، برای خرید گوشی جدید اقدام کنیم.

چه زمانی برای خرید گوشی موبایل مناسب است؟

بهترین موقع برای خرید گوشی کی است؟ با توجه به تغییرات چشمگیر نرخ ارز طی سال‌های اخیر وضعیت قیمت گوشی در روزهای آینده را نمی‌توان پیش‌بینی کرد؛ بنابراین زمانی که احساس می‌کنید وقت تعویض گوشی شما فرا رسیده، احتمالاً بهترین زمان برای خرید گوشی هوشمند است.

اگر کاهش قیمت گوشی طی روزها یا هفته‌های آتی را انتظار می‌کشید و برای خرید گوشی جدید عجله ندارید، می‌توانید پیشنهاد‌های ویژه از سوی فروشندگان را جستجو کنید.

رویداد‌هایی مانند بلک فرایدی در خارج از کشور فرصت مناسبی برای خرید گوشی جدید محسوب می‌شود و در ایران نیز می‌توانید منتظر جشنواره‌های فروشندگان باشید یا تخفیف‌های پیشنهادی از سوی آن‌ها را جستجو کنید اما مراقب باشید تا تغییر نرخ ارز شما را غافلگیر نکند.

با مرور گذشته می‌توانیم دریابیم که در دوره‌های بحرانی بازار موبایل کشور که به دلیل عوامل موقت مانند مشکل تامین ارز یا ممنوعیت موقت واردات برخی گوشی‌ها ایجاد شده، وقت مناسب برای خرید موبایل نیستند. در چنین شرایطی نیز می‌توانیم برای بهبود نسبی شرایط منتظر بمانیم.

شاید مسافرت‌های خارج از کشور را وقت مناسب برای خرید موبایل بدانید اما این دیدگاه همیشه درست نیست و گاهی به دلیل پرداخت هزینه گمرک و مالیات در دو کشور یا پرداخت تعرفه گمرکی بالاتر به دلیل تغییرات تعرفه گمرکی واردات گوشی به طور مسافری، نهایتاً هزینه بیشتری را برای خرید گوشی جدید پرداخت ‌کنید.

محاسبه هزینه گمرکی گوشی مسافری - زمان خوب برای خرید گوشی
محاسبه هزینه گمرکی گوشی مسافری در سایت همتا

به طور کلی بهتر است گوشی جدید را زمانی خریداری کنید که نرخ ارز در سطح کمینه خود قرار داشته و کمبود گوشی یا بحران در بازار موبایل وجود نداشته باشد. همچنین در صورت امکان از تخفیف فروشندگان گوشی نیز استفاده کنید.

چه زمان‌هایی برای خرید گوشی نو اقدام نکنیم؟!

همانطور که عنوان شد برخی مواقع که از لحاظ شرایط عنوان شده فوق، قیمت گوشی پایین‌تر می‌آید ممکن است بهترین زمان برای خرید گوشی جدید باشد. اما در عین حال در باقی ماه‌های سال نیز ممکن است شرایطی پیش آید که مجبور به خرید گوشی نو شوید. اما در این شرایط نیز با کمی بررسی می‌توان یک بازه زمانی ولو کوتاه را برای خرید گوشی پیدا کرد که قیمت‌ها در شرایط بهتری قرار گرفته باشند. با توجه به سه عامل زیر می‌توان تا حدی به این زمان‌ها نزدیک شد:

  • نرخ ارز: اگر قیمت دلار در بازار آزاد یا تالار نیما افزایش یابد، قیمت گوشی های وارداتی نیز افزایش می یابند. بنابراین، زمانی که نرخ ارز در حال صعود است، خرید گوشی ممکن است مناسب نباشد.
  • قوانین گمرکی: اگر قوانین گمرکی تغییر کنند و حقوق ورودی، مالیات و هزینه های گمرکی مربوط به واردات گوشی با دلار نیمایی محاسبه شوند، قیمت گوشی ها ممکن است مقدار کمی افزایش پیدا کنند. بنابراین، زمانی که قوانین گمرکی سخت تر می شوند، خرید گوشی ممکن است مناسب نباشد.
  • تقاضا و عرضه: اگر تقاضا برای یک مدل یا برند گوشی بالا و عرضه آن کم باشد، قیمت آن افزایش می یابد و برعکس. بنابراین، زمانی که تقاضا برای گوشی‌های هوشمند افزایش یافته و عرضه آنها کاهش یافته باشد، خرید گوشی ممکن است مناسب نباشد. دقت داشته باشید که اگر قصد خرید گوشی میان‌رده را دارید بهتر است محصولی را انتخاب کنید که حداکثر یک سال از زمان عرضه اولیه‌اش در بازار گذشته باشد. این زمان برای گوشی‌های پرچمدار می‌تواند تا یک سال و نیم باشد ولی خرید گوشی‌های با عمر حضور در بازار بیشتر از دو سال را به هیچ عنوان به شما توصیه نمی‌کنیم.

در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که نزدیک مهر ماه و پیش از تعطیلات عید نوروز، زمان‌هایی هستند که قیمت گوشی در ایران در بالاترین حالت خود قرار گرفته و شاید بهتر باشد که اگر قصد خرید گوشی نو را دارید، پیش از این دوره‌ها اقدام کنید. در همین راستا، ابتدا اردیبهشت ماه و پیش از اثر تورم سال جدید از یک سو و آبان ماه نیز زمان‌هایی هستند که قیمت گوشی در متعادل‌ترین حالت خود قرار داشته و با یک تولرانس یک ماه می‌توانید این زمان‌ها را به عنوان بهترین زمان برای خرید گوشی نو بدانید.

گوشی های دست دوم و گوشی های ریفربیشد

گاهی در زمان جستجو برای خرید گوشی جدید به پیشنهاد‌های جذابی در میان گوشی های دست دوم و ریفربیشد یا بازسازی شده برخورد می‌کنیم. اما آیا در زمان مواجهه با پیشنهاد فروش گوشی دست دوم یا ریفربیشد بهترین زمان خرید گوشی شکل می‌گیرد؟

به طور کلی گوشی دست دوم و ریفربیشد برای یک دوره مورد استفاده قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود که عمر کمتری در مقایسه با گوشی نو داشته باشند، از طرفی این گوشی‌ها قیمت کمتری در مقایسه با گوشی‌های دارند که می‌تواند برای شما جذاب باشد.

تفاوت قابل توجهی بین گوشی دست دوم و گوشی ریفربیشد وجود دارد. گوشی های ریفربیشد اغلب نو به نظر می‌رسند و معمولاً باتری گوشی نیز تعویض شده است؛ بنابراین به طور کلی انتظار می‌رود که گوشی‌های ریفربیشد مدت بیشتری را در مقایسه با گوشی‌های دست دوم کار کنند.

اگر در مواجهه با پیشنهاد فروش گوشی دست دوم آیفون گمان می‌کنید که بهترین زمان خرید گوشی آیفون را به‌دست آورده‌اید، پیش از خرید به خوبی عملکرد گوشی و سلامت ظاهری آن را بررسی کنید. از فروشنده مهلت تست بگیرید و در مهلت تعیین شده، کارایی گوشی و باتری آن را به خوبی امتحان کنید. به علاوه از مالکیت گوشی و امکان انتقال آن مطمعن شوید و قیمت گوشی‌های مشابه را نیز بررسی کنید.

جمع‌بندی و پاسخ به سوالات پر تکرار

زمان مناسب برای خرید گوشی جدید به شرایط خود شما بستگی دارد. اگر گوشی قدیمی شما از کار افتاده و مجبور به خرید گوشی جدیدی هستید، تعلل برای پیدا کردن بهترین زمان خرید گوشی منطقی نیست اما در صورتی که قصد گوشی کنونی شما همچنان کار می‌کند، می‌توانید برای یک فرصت یا وقت مناسب برای خرید موبایل منتظر بمانید.

به طور کلی صبر کردن برای خرید گوشی زمانی توجیه دارد که بازار موبایل در شرایط بحرانی قرار گرفته باشد. از آنجایی که شرایط بحرانی معمولاً پس از رفع موانع برطرف می‌شوند، می‌توانیم در چنین شرایطی صبر کنیم.

توصیه می‌کنیم زمانی که به یک گوشی جدید نیاز دارید و بازار موبایل در شرایط متعادل قرار دارد، بدون اتلاف وقت آن را خریداری کنید.

آیا برای خرید گوشی صبر کنم؟

اگر پول کافی برای خرید گوشی جدید را دارید، صبر کردن برای خرید گوشی جدید می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. ممکن است تغییرات نرخ ارز یا تغییر قوانین واردات گوشی شما را غافلگیر کند؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید که به گوشی جدیدی نیاز دارید، بهتر است تا در شرایط عادی بازار موبایل برای این کار تعلل نکنید.

کی گوشی بخریم ارزان می‌شود؟

تغییرات نرخ ارز طی سال‌های گذشته همواره صعودی بوده و قیمت گوشی نیز به طور مستقیم از تغییرات نرخ ارز تاثیر می‌پذیرد؛ بنابراین شاید انتظار شما برای کاهش قیمت گوشی محقق نشود. توصیه می‌کنیم تا در زمانی که به گوشی جدید نیاز دارید، برای خرید آن اقدام کنید.

منبع:

shahrsakhtafzar

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید