Homeاخبار فناوریگوگل اخبار جعلی هوش مصنوعی را به جای گزارش‌های واقعی در صدر...

گوگل اخبار جعلی هوش مصنوعی را به جای گزارش‌های واقعی در صدر نتایج جستجو قرار می‌دهد!

گوگل اوایل امسال قوانین خودش رو برای مبارزه با اسپم‌های هوش مصنوعی سفت و سخت‌تر کرد، ولی با این حال هنوز هم بعد از چند ماه، محتواهای کپی شده راحت‌تر توی نتایج جستجو بالا میان. خب! متخصص‌های سئو هم نمی‌دونن چرا!

چند وقت پیش داشتم توی گوگل می‌گشتم که به یه مقاله‌ای برخوردم که حسابی آشنا به نظر می‌رسید.
دنبال آخرین اطلاعات درباره سیاست‌های هوش مصنوعی شرکت ادوبی بودم. عبارت «آموزش هوش مصنوعی با محتوای ادوبی» رو توی گوگل سرچ کردم و روی تب اخبار رفتم. همون اول یه مقاله‌ از سایت معروف رو دیدم که توی نتایج، رتبه دوم رو گرفته بود: «ادوبی می‌گه از آثار هنرمندا برای آموزش هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنه. ولی هنرمندا قانع نشدن». اسم نشریه‌ای که مقاله‌اش رتبه اول رو داشت رو نمی‌شناختم، یه چیزی به اسم «Syrus #Blog». اما تیتر مطلب حسابی منو یاد یه چیز دیگه انداخت: «وقتی ادوبی قول داد از آثار هنرمندا برای آموزش هوش مصنوعی استفاده نکنه، جامعه‌ی خلاق ابراز تردید کرد».
روی لینک اول کلیک کردم و رسیدم به یه وبسایت اسپم پر از مقاله‌های کپی‌شده که فقط ظاهرشون رو عوض کرده بودن. خیلیاشون هم یه تصویرسازی با هوش مصنوعی بالای صفحه داشتن. تو این مقاله‌ی اسپم، کل مقاله‌ی وایرد رو کپی کرده بودن و فقط یه ذره تو جمله‌بندی‌هاش دست بردن زده بودن. حتی همون نقل‌قول‌های اصلی رو هم برداشته بودن. فقط یه هایپرلینک تنها ته صفحه بود که به مقاله‌ی اصلی ما وصل می‌شد و اونم تنها نشون‌دهنده‌ی منبع بود.

اون ربات [یا نرم‌افزار] فقط اخبار انگلیسی رو کپی نمی‌کرد. بلکه نسخه‌های دیگه‌ای از این محتوای کپی‌شده رو به 10 زبان دیگه هم پیدا کردم، که توشون زبان‌های زیادی هم بود که آن سایت معروف به اون‌ها محتوا تولید می‌کنه، مثلا ژاپنی و اسپانیایی.

این وبلاگ، به غیر از کپی کردن مقالات انگلیسی، نسخه‌های دیگه‌ای از همین محتوای کپی‌شده رو به زبان‌های مختلف دیگه هم منتشر کرده بود، که شامل زبان‌های زیادی می‌شد که مجلاتی مثل رویترز و تک‌کرانچ بهشون محتوا تولید می‌کنن. حتی برای هر کدوم از این زبان‌ها هم تصاویر مشابهی با هوش مصنوعی ساخته بود. تو اواخر خرداد و اوایل تیر، وقتی داشتم روی این موضوع تحقیق می‌کردم، به نظر می‌رسید وبسایت Syrus تونسته نتایج بخش اخبار گوگل رو دور بزنه و برای خیلی از جستجوهای مرتبط با تکنولوژی، تو صفحه اول نتایج ظاهر بشه.

یه نمونه‌اش رو خودم تجربه کردم. داشتم توی گوگل دنبال «رقابت‌های هوش مصنوعی بین گوگل و OpenAI» می‌گشتم. تو بخش اخبار گوگل، یه مقاله از تک‌کرانچ رو دیدم که رتبه اول رو گرفته بود. پایین‌ترش هم مقاله‌هایی از آتلانتیک و بلومبرگ بودن که راجع به مقایسه‌ی رویکرد این دو شرکت رقیب به توسعه هوش مصنوعی حرف می‌زدن. اما خب، چهارمین مقاله‌ای که برای این جستجو ظاهر شد، درست بعد از این وبسایت‌های معتبر، یه مطلب دیگه از Syrus #Blog بود که به شدت از همون مقاله‌ی تک‌کرانچ که اول صفحه بود کپی‌برداری کرده بود.

همونطور که 404 Media تو ژانویه گزارش داده بود، اوایل امسال بارها توی نتایج بخش اخبار گوگل برای جستجوهای ساده، مقالات تولید شده با هوش مصنوعی دیده می‌شد. دو ماه بعد، گوگل برای اینکه نتایج جستجو رو بهتر کنه، تغییرات مهمی تو الگوریتم خودش اعمال کرد و سیاست‌های جدیدی برای مبارزه با اسپم معرفی کرد. اواخر آوریل هم گوگل اعلام کرد که تغییرات اساسی برای حذف نتایج بی‌ارزش از سیستم رتبه‌بندی موتور جستجوی خودش تموم شده. الیزابت تاکر، مدیر بخش مدیریت محصول گوگل، تو یه پست وبلاگی نوشت: «از 19 آوریل، معرفی این تغییرات رو کامل کردیم. حالا شما تو نتایج جستجو 45 درصد کمتر با محتوای بی‌کیفیت و غیرمنحصربه‌فرد روبرو می‌شین، در حالی که ما انتظار داشتیم این اصلاحات 40 درصد بهبود داشته باشن.»

با وجود این تغییرات، محتوای اسپم ساخته شده با کمک هوش مصنوعی هنوزم یه مشکل شایع و حل‌نشده برای بخش اخبار گوگل باقی مونده.

رفتم سراغ صاحب وبلاگ تا بفهمم چطور این محتوا رو درست کردن. با ایمیل تأییدیه‌ای دریافت کردم که یه آژانس بازاریابی ایتالیایی این وبلاگ رو ساخته. اونا ادعا می‌کنن که از یه ابزار هوش مصنوعی به عنوان بخشی از فرآیند نوشتن استفاده کردن.

تو یه ایمیل، کسی با اسم دانیل سایروس در جواب نگرانی‌های سرقت ادبی نوشت: «ما مطمئن‌تون می‌کنیم که فرآیند تولید محتوای ما شامل ابزارهای هوش مصنوعی‌ای می‌شه که اطلاعات رو از منابع مختلف آنالیز و ترکیب می‌کنه، در حالی که همیشه به حقوق مالکیت فکری احترام می‌ذاره.»

اونا به عنوان دفاع کافی در برابر سرقت ادبی به همون هایپرلینک تهِ مقاله‌ی کپی‌شده اشاره می‌کنن. در حالی که این کار بهتر از هیچ‌کاره، یه لینکی که حتی اسم نشریه رو هم ذکر نمی‌کنه، دفاع درستی در برابر سرقت ادبی به حساب نمیاد. این فرد همچنین ادعا می‌کنه که هدف وبسایت، دریافت کلیک از موتور جستجوی گوگل نیست، بلکه آزمایش الگوریتم‌های هوش مصنوعی به چند زبان مختلفه.

وقتی برای گرفتن پاسخ با گوگل تماس گرفته شد، اونا از طریق ایمیل از اظهارنظر درباره‌ی Syrus سر باز زدند. مگان فارنزوורת، سخنگوی گوگل (فارنزوורת قبلا کارمند وایرد بوده) می‌گه: «ما درباره‌ی وبسایت‌های خاص نظر نمی‌دیم، اما سیاست‌های به‌روزشده‌ی مبارزه با اسپم ما، ساخت محتوای بی‌ارزش و غیرمنحصربه‌فرد به صورت گسترده برای اینکه رتبه‌ی خوبی تو گوگل بگیره رو ممنوع می‌کنه. ما اقداماتی علیه وبسایت‌هایی که تو کل دنیا از این سیاست‌ها تبعیت نمی‌کنن انجام می‌دیم.»

گوگل با مشکل رو به رشدی به نام محتوای اسپم تولید شده با هوش مصنوعی روبرو است
با بررسی سیاست‌های مقابله با اسپم گوگل، به نظر می‌رسه این وبلاگ به طور مستقیم قوانین این شرکت در مورد سرقت آنلاین محتوا رو نقض کرده. «مثال‌هایی از سرقت و بازنشر غیرمجاز محتوا شامل موارد زیر میشه: … وبسایت‌هایی که محتوای سایت‌های دیگه رو کپی می‌کنن، فقط کمی تغییرش می‌دن (مثلا با جایگزین کردن مترادف‌ها یا استفاده از تکنیک‌های خودکار) و دوباره منتشرش می‌کنن.» فارنزوورت از تأیید اینکه آیا این وبلاگ ناقض سیاست‌های گوگل بوده یا اینکه آیا شرکت بر اساس این گزارش رتبه‌بندی اون رو در نتایج Google News پایین می‌آره، خودداری کرد.

کسانی که مقالات اصلی می‌نویسن چطور می‌تونن به طور مؤثر از کار خودشون محافظت کنن؟ فعلا مشخص نیست. اما بعد از صحبت با چند کارشناس سئو، یه نگرانی و اضطراب کلی بین همشون دیدم.

اندرو بوید، مشاور یک سرویس آنلاین به نام Forte Analytica که تو زمینه‌ی لینک‌سازی فعالیت می‌کنه، می‌گه: «صنعت ما از یه نوع آسیب روحی رنج می‌بره، و اصلا شوخی نمی‌کنم.» «فکر می‌کنم یکی از دلایل اصلی اینه که هیچ راه‌حلی برای ناشرهایی که تحت تأثیر این موضوع قرار گرفتن وجود نداره. یهو صبح بلند می‌شی و می‌بینی که 50 درصد از بازدیدکننده‌های وبسایتت دیگه میان اونجا سر نمی‌زنن.» به گفته‌ی بوید، برخی از وب‌سایت‌ها طی سال‌ها با به‌روزرسانی الگوریتم جستجوی گوگل، بخش زیادی از بازدیدکنندگان خودشون رو از دست دادن.

در حالی که بسیاری از متخصصان سئو از عدم شفافیت گوگل در مورد بزرگ‌ترین تغییراتش ناراحت هستن، اما همه کسایی که باهاشون صحبت کردم از شیوع اسپم در نتایج جستجو انتقاد نمی‌کردن.

ایلی شوارتز، نویسنده‌ی کتاب «سئوی هدایت‌شده توسط محصول» می‌گه: «در واقع، گوگل به اندازه‌ی کافی برای این موضوع تحسین نمی‌شه، اما بزرگ‌ترین چالش گوگل، اسپم هست. پس با وجود تمام شکایت‌هایی که الان در مورد کیفیت نتایج گوگل داریم، وقتی دنبال سخت‌افزار می‌گردین، تو نتایج با سایت‌های مستهجن روبرو نمی‌‎شین. اونا کارشون رو به اندازه‌ی کافی خوب انجام می‌دن.» این شرکت همچنان به ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های کوچک‌تر جستجو برای مبارزه با اسپم ادامه می‌ده.

بله، گوگل گاهی اوقات با محافظت کردن کاربران از دیدن وب‌سایت‌های پورنوگرافی ناجور هنگام جستجوی عبارات محبوب و نامرتبط، تجربه‌ی خوبی به کاربران ارائه می‌ده. اما همچنان از یکی از قدرتمندترین شرکت‌های دنیا—که تأثیر قابل توجهی بر نحوه‌ی ایجاد، توزیع و مصرف محتوای آنلاین داره— انتظار می‌ره که بتونه محتوای نامعتبر و سرقت‌شده رو از نتایج بخش «اخبار» بهتر فیلتر کنه.

ری می‌گه: «این موضوع آزاردهنده‌ست، چون می‌بینیم که داریم سعی می‌کنیم کار درست رو انجام بدیم، اما بعدش انبوهی از این محتوای بی‌کیفیت تولید شده با هوش مصنوعی رو می‌بینیم که از ما بهتر عمل می‌کنه. پس امیدوارم که موقتی باشه، اما به نوعی که تو 15 سال سابقه‌ام تو این صنعت هیچ‌وقت ندیده بودم، داره باعث ایجاد تنش و دشمنی زیادی می‌شه.»

تا زمانی که سایت‌های اسپم با محتوای هوش مصنوعی از نتایج جستجو حذف نشه، ناشرها انگیزه‌ی کمتری برای تولید محتوای باکیفیت خواهند داشت و در نتیجه، کاربران دلیل کمتری برای اعتماد به وب‌سایت‌هایی که در بالای Google News ظاهر می‌شن، خواهند داشت.

9 درصد تخفیف خرید هاست از میهن وب هاست

برای خرید سرویس با 9 درصد تخفیف می توانید از کد زیر استفاده کنید:
mwh-b82c0
مشاوره رایگان جهت خرید انواع هاست، سرور مجازی و اختصاصی
جهت دریافت تخفیف بیشتر با شرایط ویژه ( حداقل 20 درصد) از طریق واتساپ یا تلگرام به شماره 09377527859 پیام ارسال نمایید.

صابر لطفی
صابر لطفیhttp://kalafox.ir
با بیش از 15 سال سابقه بلاگ نویسی قصد دارم علاقمندی های خودم رو در زمینه های فناوری و جدیدترین گجت ها با شما به اشتراک بگذارم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

طراحی سایت

مطالبی که مشاهده کرده اید

تخفیف هاست و سرور میهن وب هاست

کپی کد تخفیف: mwh-b82c0